Trwa ładowanie...
polska
23 kwietnia 2010, 13:31

Książka Nowaka-Jeziorańskiego o drodze Polski do NATO

Książka Nowaka-Jeziorańskiego o drodze Polski do NATOŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

Pozycja i działalność Jana Nowaka- Jeziorańskiego były dla Polski ogromnym kapitałem i atutem w drodze do NATO - ocenił b. ambasador Polski w Waszyngtonie Jerzy Koźmiński, który przygotował wstęp do książki Nowaka- Jeziorańskiego Polska droga do NATO.

Zaprezentowana w czwartek książka zawiera listy, dokumenty i publikacje Nowaka-Jeziorańskiego , opisujące starania Polski o wejście do Paktu Północnoatlantyckiego od 1993 do 1999 roku.

Wśród materiałów, które pochodzą z archiwum Nowaka- Jeziorańskiego , są np. listy do i od b. amerykańskiego prezydenta Billa Clintona, b. sekretarz stanu Madeleine Albright oraz amerykańskich senatorów.

– Jego pozycja wyrastała z legendy kuriera II wojny światowej, ćwierćwiecza pracy w Radiu Wolna Europa – podkreślił Koźmiński. Zaznaczył jednocześnie, że jako jeden z liderów Polonii, Nowak- Jeziorański miał mandat blisko 10-milionowej rzeszy Amerykanów polskiego pochodzenia.

d1ef7ju

– Działał również jako przedstawiciel wielkiej koalicji środkowoeuropejskiej. Dzięki temu mógł wypowiadać postulat o rozszerzeniu NATO w imieniu 20 mln amerykańskich wyborców – powiedział b. ambasador w Waszyngtonie.

Jak podkreśliła dr Dobrosława Platt, która opracowała materiały zawarte w publikacji, * Nowak-Jeziorański bardzo nalegał na wydanie książki o polskiej drodze do NATO*.

Zmarły na początku 2005 roku Jan Nowak-Jeziorański w latach 90. lobbował na rzecz wejścia Polski do NATO. Był m.in. inicjatorem akcji wysyłania do amerykańskich senatorów listów z prośbą o poparcie przystąpienia naszego kraju do Paktu.

Dzień wejścia Polski do Sojuszu Nowak-Jeziorański nazwał najważniejszym dniem w jego życiu. „Dożyłem Polski nie tylko niepodległej, ale i bezpiecznej” - mówił.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj