Trwa ładowanie...
d4fdr5g

Książka Jacka Podsiadło na 50. urodziny poety

Obchodzący w przyszłym roku 50.  urodziny Jacek Podsiadło opublikuje na początku przyszłego roku w Biurze Literackim tom Być może należało mówić. Będzie też gościem specjalnym 19. edycji Portu Literackiego w kwietniu 2014 roku. Redaktorem książki jest Piotr Śliwiński. Wybitny krytyk pisał: „Spośród wszystkich poetów swojego pokolenia, czyli roczników sześćdziesiątych, on był poetą najbardziej.

d4fdr5g
d4fdr5g

Obchodzący w przyszłym roku 50. urodziny Jacek Podsiadło opublikuje na początku przyszłego roku w Biurze Literackim tom Być może należało mówić. Będzie też gościem specjalnym 19. edycji Portu Literackiego w kwietniu 2014 roku. Redaktorem książki jest Piotr Śliwiński. Wybitny krytyk pisał: „Spośród wszystkich poetów swojego pokolenia, czyli roczników sześćdziesiątych, on był poetą najbardziej.

Zdawał się wręcz poezji wybrańcem – w Drodze, czuły na szczegół, z wrażliwością w stanie ciągłej mobilizacji, z Miłością na ustach, czasami gniewny, nie do podrobienia. Przyzwyczaił nas do tego, że pisze dużo, czyniąc z wiersza rodzaj diariusza, w którym formy pospolite lekko, jakby od niechcenia przeistaczają się w cuda empatii i liryzmu. Potem nastąpiła dwukrotna edycja wierszy zebranych, wreszcie długie, jak na jego dotychczasowe zwyczaje, paroletnie milczenie”.

Urodzony w 1964 w Szewnej koło Ostrowca Świętokrzyskiego Jacek Podsiadło jest poetą, prozaikiem, tłumaczem i dziennikarzem. Twórca internetowego radia „Studnia”, do 2008 związany z Polskim Radiem Opole. Zdobywca Grand Prix w konkursie na brulion poetycki (1992), Nagrody im. Georga Trakla (1994), Nagrody Kościelskich (1998) i nagrody Czesława Miłosza (2000), trzykrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike (1999, 2000, 2006). Mieszka w Opolu.

Był pierwszym obok Krzysztofa Jaworskiego poetą zaproszonym do udziału w cyklu „Barbarzyńcy i nie”, który zapoczątkował działalność dzisiejszego Portu Literackiego. W 1998 roku ukazał się w Legnicy zbiór Zielone oczy zmrużyć czas. Na kolejną książkę w Biurze Literackim trzeba było poczekać blisko dziesięć lat. Był nią translatorski debiut Podsiadły, Egzotyczne ptaki i rośliny Jurija Andruchowycza.

d4fdr5g

W wywiadzie opublikowanym w Przystani! tak autor mówił wówczas o tym doświadczeniu: „Od czasu do czasu tłumaczę sobie coś dla przyjemności, ale żeby pracować nad czymś poważnie, z myślą o publikacji, muszą zaistnieć szczególne warunki po temu. Niedzielny ze mnie tłumacz i nieśpieszno mi do następnej takiej przygody”.

W ostatnich latach Jacek Podsiadło publikował rzadko i niewiele. W tomie Być może należało mówić znajdzie się blisko dwieście wierszy. W Przystani! funkcjonującej pod nowym adresem portliteracki.pl można będzie w najbliższych tygodniach przeczytać wybrane z nich. Premierze książki towarzyszyć będzie wieczór autorski w siedzibie wydawnictwa.

d4fdr5g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fdr5g