Trwa ładowanie...
d2bl827

Książęcy gest

d2bl827
d2bl827

Cenne starodruki i rękopisy ze zbiorów książąt Sanguszków zostały przekazane w środę Bibliotece Jagiellońskiej. Sanguszkowie podarowali "Jagiellonce" 1837 tytułów, a 611 starodruków i 12 rękopisów przekazali w depozyt na pięć lat. Biblioteka Jagiellońska przechowa też 225 dokumentów z księgozbioru rodzinnego Sanguszków, który na życzenie rodziny zostanie zwrócony. Metryczka każdego dzieła zostanie opatrzona informacją, że jest ono darem rodziny Sanguszków. Biblioteka zobowiązała się także do stworzenia kopii książek przekazanych w depozyt.
Księgozbiór książąt Sanguszków był gromadzony od wielu pokoleń. Znajdują się w nim cenne polonika z XVII i XVIII wieku oraz poradniki z zakresu przyrody, rolnictwa, ekonomii i życia codziennego. Rodzinny księgozbiór zawiera też cenne "druki urzędowe" tzw. Konstytucje, począwszy od XVI wieku, a skończywszy na Konstytucji 3 Maja. Ponadto tam dzieła S. Staszica, F. Bohomolca, H. Kołłątaja, S. Konarskiego, A. Naruszewicza i A. Ch. Załuskiego.
Biblioteka Jagiellońska posiada już zbiory innych wielkich rodów. W ubiegłym roku trafiły do niej dokumenty rodu Pawlikowskich z Medyki.

d2bl827
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bl827

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj