Trwa ładowanie...

Książę Edynburga wręczył nagrodę ks. prof. Hellerowi

Książę Edynburga wręczył nagrodę ks. prof. HellerowiŹródło: Inne
d37q5yw
d37q5yw

Książę Edynburga Filip wręczył w środę 72-letniemu księdzu Michałowi Hellerowi , profesorowi Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, doroczną prestiżową Nagrodę Templetona, przyznaną mu za pionierskie prace w dziedzinie dyscypliny zwanej teologią nauki.

Prywatna uroczystość odbyła się w królewskiej rezydencji w Londynie, w Pałacu Buckingham.

Fundacja Templetona wyróżniła wybitnego polskiego filozofa, fizyka, astronoma i teologa w marcu br., wskazując na jego nowatorskie prace na temat unifikacji ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej, metod geometrycznych w fizyce relatywistycznej oraz filozofii i historii sztuki. Prace te prowadzone w trudnym okresie PRL-u zyskały mu międzynarodowy rozgłos.

W czasie uroczystości w Pałacu Buckingham odczytano przesłanie Benedykta XVI do księdza profesora. Papież wyraził uznanie dla jego nadzwyczajnego wkładu w dialog między nauką a religią. Nawiązując do zasług laureata, zwrócił też uwagę na znaczenie owocnego spotkania wiary i rozumu, dwóch skrzydeł, na których duch ludzki wznosi się ku prawdzie.

Przewodniczący Fundacji Templetona dr John Templeton Jr. w swoim przemówieniu wskazał na zgodne stanowisko jury przyznającego Nagrodę. Jego zdaniem ks. prof. Heller _**przekonująco wykazał, iż badania naukowe i dociekania teologiczne mogą harmonijnie oddziaływać na siebie nie wykluczając się wzajemnie**_.

d37q5yw

Prof. Heller wniósł do nauki poczucie transcendentnej tajemnicy, a do religii naukowy pogląd na świat. Jego najbardziej twórcze prace cechuje medytacja nad cudem, którym jest matematyczna istota przyrody - dodał John Templeton.

Ustanowiona w 1973 r. Nagroda Templetona jest największym wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia akademickie w dziedzinie myśli. Jej wysokość - 820 tys. funtów (ponad 1,6 mln USD) przewyższa Nagrodę Nobla.

Ks. prof. Heller jest 38. laureatem Nagrody. Już wcześniej zapowiedział, że przekaże ją na stworzenie Centrum Kopernika w Krakowie. Jest to wspólna inicjatywa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Jego celem będzie badanie relacji między nauką, filozofią i teologią.

W intencji ks. prof. Hellera odprawiono we wtorek specjalne nabożeństwo w kościele London Oratory; uhonorowano go też przyjęciem wydanym przez abpa Westminsteru, przewodniczącego episkopatu Anglii i Walii, kard. Cormaca Murphy O'Connora. Ponadto laureat uczestniczył w sympozjum naukowym w The Royal Society.

d37q5yw

W najbliższych dniach ks. Heller będzie gościem Imperial College i St Anne's College w Oksfordzie.

Pierwszą laureatką Nagrody Templetona była Matka Teresa z Kalkuty. Wśród wyróżnionych znalazły się tak znane postacie jak słynny amerykański kaznodzieja protestancki Billy Graham, rosyjski pisarz i dysydent Aleksandr Sołżenicyn, a także wybitny konserwatywny filozof i teolog katolicki Michael Novak, autor m. in. prac o myśli papieża Jana Pawła II.

d37q5yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q5yw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj