Trwa ładowanie...
ycipk-2czy3w

Ksiądz przestrzega przed książkami Olgi Tokarczuk: "To powrót do pogaństwa"

Ksiądz Jerzy Szymik na łamach "Gościa Niedzielnego" ostrzega przed twórczością noblistki Olgi Tokarczuk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla
Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla (East News, Fot: Sascha Schauermann/AFP/East News)
ycipk-2czy3w

Ksiądz Jerzy Szymik, teolog i poeta, na łamach "Gościa Niedzielnego" napisał, że proza Tokarczuk to powrót do pogaństwa: "Opowiadania i powieści noblistki to ciekawa, wciągająca proza. Olga Tokarczuk to wielki literacki talent: warsztat, wyobraźnia, inteligencja, celność i świeżość frazy. A jednak jest w tych książkach coś, co każe mi – chrześcijaninowi, księdzu katolickiemu, teologowi – napisać: nie ma zgody. Na co? Na powrót do pogaństwa" - pisze w artykule.

Autor kontynuował swoją myśl, tłumacząc, że noblistka inspiruje się okresem sprzed chrztu Polski: "[…] twórczość Tokarczuk to w warstwie ideowej apoteoza neopogaństwa – fascynacja mitami, astrologią, ezoteryką, zdolnościami parapsychologicznymi, wizją politeistyczną, przedchrześcijańską właśnie, poddaną rytmom księżyca i krwi, magii, wizją "naturalnie" pogańską. Wracają bogowie. A z nimi ciemność i przerażenie. Oręż w rękach wielu w walce z kościelną wiarą w Chrystusa".

Przypomnijmy, że Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Jest piątym w historii autorem pochodzącym z Polski, którego Szwedzka Akademia wyróżniła tym prestiżowym laurem. Wcześniej Nobla w dziedzinie literatury przyznano Henrykowi Sienkiewiczowi, Władysławowi Reymontowi, Czesławowi Miłoszowi oraz Wisławie Szymborskiej.

ycipk-2czy3w

Zobacz także: Maciej Stuhr o książce, o której nie może przestać myśleć #GdybyNieKsiążka

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2czy3w

ycipk-2czy3w
ycipk-2czy3w