Trwa ładowanie...
twardowski
23-04-2010 13:28

Ksiądz Jan Twardowski kończy 90 lat

Ksiądz Jan Twardowski kończy 90 latŹródło: Inne
d2ui6s6
d2ui6s6

Urodziny księdza Jana Twardowskiego.

Z rokiem urodzenia ks. Twardowskiego krytycy zawsze mieli kłopoty. Na początku lat 60., po ukazaniu się pierwszego po wojnie tomiku wierszy, poproszono poetę o notkę biograficzną. Przez błąd drukarski zamiast 1915 wyszedł rok 1916. Ks. Twardowski bagatelizował sprawę i śmiał się, że go odmładzają.

* Poezja w życiu Jana Twardowskiego pojawiła się jeszcze w latach gimnazjalnych. Młodzieńcze wiersze - tomik _Powrót Andersena_ (1937) - wydano w nakładzie zaledwie 40 egzemplarzy.* Wiersze Twardowskiego ukazywały się także w podziemnej prasie okupacyjnej, a od marca 1945 roku - w „Tygodniku Powszechnym”.

Sam autor uważa jednak, że epoka dojrzałej liryki rozpoczęła się u niego po 45 roku życia. Pierwszy powojenny tomik Znaki ufności (1969) zaskarbił księdzu pierwszych wielbicieli i zyskał przychylne opinie krytyków. W sumie ukazało się ponad 20 tomików księdza Twardowskiego: Niebieskie okulary (1980), Który stwarzasz jagody (1983), Na osiołku (1986), Nie przyszedłem pana nawracać (1986), Sumienie ruszyło (1989), Niecodziennik (1991), Nie martw się (1992).

d2ui6s6

Twardowski wielokrotnie podkreślał, że głównym celem pisarstwa jest pozyskanie ludzkiego serca. Po popularności jego poezji można sądzić, że udała mu się ta sztuka. Tomiki rozchodzą się w ogromnych nakładach, na spotkania z autorem przychodzą tłumy. Poezją księdza zainteresowali się też książkowi piraci.

Krytycy wielokrotnie próbowali opisać poetykę Twardowskiego, zdefiniować tajemnicę, która tak pociąga czytelników. Pisano o franciszkanizmie Twardowskiego, związku przyrody i mistyki w jego wierszach, swobodnej i bezpośredniej relacji z Bogiem i światem. Czytelnicy stojący w kilometrowych kolejkach po autograf zgodnie uznają, że lektura poezji Twardowskiego pomaga im pogodzić się ze światem, odzyskać spokój.

Życie księdza-poety jest związane z warszawskim klasztorem Wizytek, gdzie od lat pełni funkcję rektora. Jest bardzo skromny, najwięcej o jego życiu można się dowiedzieć z wierszy. Wiadomo, że jedną z jego ulubionych lektur są pisma chrześcijańskich mistyków: św. Teresy z Avila, św. Jana od Krzyża, św. Franciszka Salezego. Ważną rolę w życiu księdza-poety odgrywa przyroda, poprzez którą ukazuje on harmonię i piękno świata.

Ksiądz Twardowski jest jednym z głównych bohaterów tegorocznej edycji odbywającego się właśnie Warszawskiego Festiwalu Poezji im. Zbigniewa Herberta. Filmy o księdzu-poecie („Suplikacje”, „Jan od Biedronki” i „Od małego być mniejszym”) wyświetlone zostaną 2 czerwca w kinie Luna. Natomiast 3 czerwca odbędzie się spotkanie dla uczczenia jubileuszu poety, podczas którego wiersze będą czytali Anna Seniuk i Olgierd Łukaszewicz.

d2ui6s6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ui6s6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj