„Fotografie prawdziwe, bo już niepodobne” - to tytuł wystawy fotografii i kolaży, poświęconej księdzu Janowi Twardowskiemu w jego dziewięćdziesiąte urodziny, którą otwarto w czwartek w Muzeum Okręgowym im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Autorem zdjęć ks. Twardowskiego jest fotografik Czesław Czapliński. Kolaże przygotował architekt Andrzej Walczak. Kapłana nie było na uroczystości otwarcia wystawy, jest w szpitalu.
– Widziałam księdza parę tygodni temu, był w świetnej formie intelektualnej, leżał, ale w ten sposób odpoczywał w ciągu dnia. Był niezwykle ciepły, radosny, tryskał humorem, mimo, że nie jest sprawny jak kiedyś. W jego domu jest ciepło od różnych drobiazgów, które dostaje od bliskich – powiedziała komisarz wystawy, Hanna Ozimek.
Ksiądz proponował wypożyczenie na wystawę kilku swoich drobiazgów, ale pracownicy muzeum uznali, że byłoby to dla niego trudne rozstanie.
Na pierwszej części wystawy zatytułowanej „Pokój – spokój” jest dwanaście fotografii przedstawiających księdza, a na drugiej trzydzieści jeden kolaży z jego przyklasztornego mieszkania. Wśród prac jest zdjęcie pieca z jego domu, na który wpisują się odwiedzający go ludzie. Jest też kolaż z biedronkami, o których często pisał ks. Twardowski . Przygotowano także miejsce na ścianie, na której goście muzeum mogą stworzyć jakieś malowidło lub wpis dla kapłana.
* Jan Twardowski , ksiądz i poeta urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie.* Uczęszczając do gimnazjum im. Tadeusza Czackiego w latach 1933 Ś 1935 współredagował międzyszkolne pismo młodzieży gimnazjalnej „Kuźnia Młodych”. Na łamach gazetki miał miejsce jego debiut poetycki i prozatorski.
W 1937 roku rozpoczął naukę na wydziale polonistyki w Uniwersytecie Warszawskim. Studia przerwane wojną ukończył w 1947 roku. W czasie wojny był żołnierzem AK, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. W 1945 roku podjął naukę na pierwszym, tajnym kursie Seminarium Duchownego w Warszawie, które ukończył w 1948 roku i 4 lipca przyjął święcenia kapłańskie.
W 1959 roku objął stanowisko rektora kościoła Sióstr Wizytek i sprawuje je do chwili obecnej. Również wtedy ukazał się jego pierwszy tom zatytułowany Wiersze wydany przez Pallottinum w Poznaniu. Wiersze Twardowskiego są popularne nie tylko w kraju, ale również za granicą, doczekały się przekładu na wiele języków.