Trwa ładowanie...

Ks. Jan Twardowski na fotografiach

Ks. Jan Twardowski na fotografiachŹródło: Inne
d36rn98
d36rn98

„Fotografie prawdziwe, bo już niepodobne” - to tytuł wystawy fotografii i kolaży, poświęconej księdzu Janowi Twardowskiemu w jego dziewięćdziesiąte urodziny, którą otwarto w czwartek w Muzeum Okręgowym im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Autorem zdjęć ks. Twardowskiego jest fotografik Czesław Czapliński. Kolaże przygotował architekt Andrzej Walczak. Kapłana nie było na uroczystości otwarcia wystawy, jest w szpitalu.

– Widziałam księdza parę tygodni temu, był w świetnej formie intelektualnej, leżał, ale w ten sposób odpoczywał w ciągu dnia. Był niezwykle ciepły, radosny, tryskał humorem, mimo, że nie jest sprawny jak kiedyś. W jego domu jest ciepło od różnych drobiazgów, które dostaje od bliskich – powiedziała komisarz wystawy, Hanna Ozimek.

Ksiądz proponował wypożyczenie na wystawę kilku swoich drobiazgów, ale pracownicy muzeum uznali, że byłoby to dla niego trudne rozstanie.

d36rn98

Na pierwszej części wystawy zatytułowanej „Pokój – spokój” jest dwanaście fotografii przedstawiających księdza, a na drugiej trzydzieści jeden kolaży z jego przyklasztornego mieszkania. Wśród prac jest zdjęcie pieca z jego domu, na który wpisują się odwiedzający go ludzie. Jest też kolaż z biedronkami, o których często pisał ks. Twardowski . Przygotowano także miejsce na ścianie, na której goście muzeum mogą stworzyć jakieś malowidło lub wpis dla kapłana.

* Jan Twardowski , ksiądz i poeta urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie.* Uczęszczając do gimnazjum im. Tadeusza Czackiego w latach 1933 Ś 1935 współredagował międzyszkolne pismo młodzieży gimnazjalnej „Kuźnia Młodych”. Na łamach gazetki miał miejsce jego debiut poetycki i prozatorski.

W 1937 roku rozpoczął naukę na wydziale polonistyki w Uniwersytecie Warszawskim. Studia przerwane wojną ukończył w 1947 roku. W czasie wojny był żołnierzem AK, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. W 1945 roku podjął naukę na pierwszym, tajnym kursie Seminarium Duchownego w Warszawie, które ukończył w 1948 roku i 4 lipca przyjął święcenia kapłańskie.

W 1959 roku objął stanowisko rektora kościoła Sióstr Wizytek i sprawuje je do chwili obecnej. Również wtedy ukazał się jego pierwszy tom zatytułowany Wiersze wydany przez Pallottinum w Poznaniu. Wiersze Twardowskiego są popularne nie tylko w kraju, ale również za granicą, doczekały się przekładu na wiele języków.

d36rn98
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36rn98