Trwa ładowanie...

Ks. Isakowicz-Zaleski laureatem Nagrody im. Józefa Mackiewicza

Ks. Isakowicz-Zaleski laureatem Nagrody im. Józefa MackiewiczaŹródło: Inne
d1dwxqd
d1dwxqd

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski został laureatem tegorocznej edycji Nagrody im. Józefa Mackiewicza za książkę Księża wobec bezpieki na przykładzie Archidiecezji Krakowskiej , opublikowanej przez Znak. Nagrodę wręczono w niedzielę, w warszawskim Domu Literatury.

Książka Księża wobec bezpieki na przykładzie Archidiecezji Krakowskiej powstała na podstawie dokumentów z archiwów IPN. Na 450-stronach opisane zostały działania SB wobec Kościoła krakowskiego począwszy od lat 50. i różne postawy kapłanów – tych, którzy zostali zarejestrowani jako tajni współpracownicy SB, tych, którzy byli werbowani, ale współpracy nie podjęli bądź ją zerwali.

– Jury nagrody było w tym roku jednomyślne. Książka ks. Isakowicza-Zaleskiego jest mackiewiczowska z ducha i okoliczności. Dokładnie realizuje motto nagrody, które jest cytatem z jednej z książek jej patrona, a brzmi: „Jedynie prawda jest ciekawa”. Jednym z kryteriów, jakie sobie narzuciliśmy, było nagradzanie książek, w których odbija się dążenie do prawdy, nawet pomimo niesprzyjających okoliczności. Co jak co, ale książka księdza Isakowicza ten warunek spełnia, niezależnie zresztą od intencji autora – nawiązał Stanisław Michalkiewicz, sekretarz nagrody, do kontrowersji jakie dzieło księdza Isakowicza wywołało wśród polskiego duchowieństwa.

– Nie ukrywam, że te niesprzyjające okoliczności, które były, są i pewnie będą nadal, zmusiły mnie do przewartościowania swojego życia, określenia jeszcze raz wartości, dla których wybrałem stan kapłański. A przecież nie zależało mi na wywołaniu skandalu ani na zemście. Chodziło mi o to, żebym miał prawo do opisania doświadczeń swojego pokolenia. To jest książka o prześladowaniu Kościoła i o tym, że jednak zdecydowana większość księży, 90 proc., wyszło z tego zwycięsko – podkreślił Isakowicz-Zaleski .

d1dwxqd

Nagroda im. Józefa Mackiewicza została ustanowiona w 2000 roku. Przyznawana jest dziełom ze względu na ich walory literackie oraz tematykę - ważną kulturowo, społecznie lub politycznie. Do konkursu zgłaszane są zarówno utwory literackie, jak i publicystyczne.

*W tym roku jury nagrody przyznało także trzy wyróżnienia. Otrzymali je: Adam Wielomski za Hiszpanię Franco (Agencja Reklamowo-Wydawnicza Arte), Wojciech Chmielewski za Białego boksera (Agawa) oraz Stanisław Srokowski za tom opowiadań Nienawiść (Prószyński i S-ka). * Patron nagrody Józef Mackiewicz , brat Stanisława Cata-Mackiewicza , był autorem książek łączących fabułę z dokumentem takich jak Droga donikąd (1955), Nie trzeba głośno mówić (1969), Lewa wolna (1965). W 1943 roku za zgodą Niemców i za wiedzą władz AK, Mackiewicz uczestniczył w ekshumacji grobów jeńców polskich w Katyniu, co opisał w relacji Zbrodnia w lesie katyńskim (1944). Od 1945 roku mieszkał na emigracji - w Londynie, potem w Monachium. Pisarz zmarł w 1985 roku.

Tradycyjnie nagroda im. Józefa Mackiewicza wręczana jest 11 listopada. Zwycięzca otrzymuje medal z podobizną patrona i cytatem z jego książki „Tylko prawda jest ciekawa” oraz nagrodę pieniężną (7 tys. dolarów).

W poprzednich latach laureatami nagrody byli Ewa i Władysław Siemaszkowie – autorzy pracy Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945, Marek Chodakiewicz za Ejszyszki , Wojciech Albiński za Kalahari , Eustachy Rylski za Człowieka w cieniu oraz Janusz Krasiński za Przed agonią . Nagroda im. Józefa Mackiewicza została ustanowiona w 2000 roku. Przyznawana jest dziełom ze względu na ich walory literackie oraz tematykę - ważną kulturowo, społecznie lub politycznie. Do konkursu zgłaszane są zarówno utwory literackie, jak i publicystyczne.

d1dwxqd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dwxqd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj