Trwa ładowanie...
historia
23-04-2010 13:30

Krzysztofa Mroziewicza historia Indii

Share
Krzysztofa Mroziewicza historia IndiiŹródło: Inne
d2lh15h

Do księgarń trafiła Ćakra, czyli kołowa historia Indii Krzysztofa Mroziewicza .

Napisano do tej pory na całym świecie kilkaset, jeśli nie kilka tysięcy podręczników, które noszą tytuł „Historia Indii”. Ich zaletą i wadą zarazem jest tendencja do uwzględniania wszystkiego, co na ten temat napisano zarówno w Indiach, jak i poza nimi. Do opisu wydarzeń historycznych wykorzystywany jest - zgodnie z koncepcjami obowiązującymi w Europie - czas linearny.
Ćakra konsultuje jedynie źródła indyjskie, a zatem nie można jej nazwać książką europocentryczną. Ponadto zakłada, że historię kraju trzeba pisać w zgodzie z koncepcją czasu, jaka tam obowiązuje. A w Indiach mamy czas nie linearny, lecz kołowy. I tak pisana jest moja książka. Nie jest to podręcznik, lecz tzw. książka ambasadorska. Ambasadorowie - poza szyfrowanymi depeszami - piszą czasem także książki, które mają dowieść, że pracowali w kraju, którego przeszłość starają się poznać i zrozumieć – napisał Krzysztof Mroziewicz o swojej książce.

* Krzysztof Mroziewicz jest dziennikarzem, komentatorem „Polityki”, był m.in. dziennikarzem redakcji zagranicznej PAP, korespondentem wojennym w Azji, w latach 1996-2001 ambasadorem RP w Indiach, Sri Lance i Nepalu.* Wykładowca Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i innych wyższych uczelni. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń. Doświadczenia pracy dziennikarskiej zawarł w książkach: Guantanamera. Korespondencja z Hawany, Istmo. Biuletyn wiadomości dobrego i złego, Kabul w okresie postu, Syberia. Wzdłuż Jeniseju (z Z. Żyburtowiczem), Dziennikarz w globalnej wiosce, Ucieczka do Indii i Moc, niemoc i przemoc .

Autorem szaty graficznej książki jest Rosław Szaybo, plakacista, ilustrator, fotograf, projektant okładek płytowych i książek, profesor ASP w Warszawie.

Medialny patronat nad książką objęła Wirtualna Polska.

d2lh15h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lh15h