Trwa ładowanie...
d32udce

Krzysztof Bąk laureatem nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny

d32udce
d32udce

Warszawski poeta Krzysztof Bąk odebrał w środę w Poznaniu Nagrodę Poetycką im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy książkowy poetycki debiut roku.

– Jestem niesamowicie zaskoczony, to mój debiut literacki i już zdobyłem nagrodę. Cieszę się, że moja książka Znaki wodne została doceniona – powiedział Krzysztof Bąk.

Laureat na okładce swojego tomiku przyznał, że oprócz literatury interesuje go polityka, komiksy, Skandynawia i piłka nożna. Z powodu mocnego snu jest bardzo niepunktualny. Nie pali przed pierwszym posiłkiem.

Podczas uroczystego wręczenia nagrody w galerii Nowa w Poznaniu otwarta została okolicznościowa wystawa przywołująca historię 25 lat Nagrody Iłłakowiczówny . Organizatorzy wydali też tom poetycki z twórczością poetki a także tomiki i wiersze laureatów Nagrody Iłłakowiczówny .

d32udce

* Kazimiera Iłłakowiczówna (1892-1983), była poetką, prozaikiem, dramaturgiem i tłumaczką.* W latach 1908-1909 studiowała w Oxfordzie w kolegium dla cudzoziemców. Od 1910 do 1914 roku kontynuowała naukę (filologia polska i angielska) na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Należała do wybitnych postaci życia literackiego Warszawy w dwudziestoleciu międzywojennym. Była autorką kilkunastu tomów poetyckich, wśród nich m.in.: Ikarowych lotów, Trzech strun, Obrazów imion wróżebnych, które wznawiane były jako Portrety imion. Pisała też utwory prozatorskie i dramaty.

Od 1918 roku pracowała w MSZ, a od 1926 roku roku w Ministerstwie Spraw Wojskowych, gdzie była m.in. sekretarką Józefa Piłsudskiego, od 1936 roku znów w MSZ.

W 1939 roku ewakuowała się do Rumunii, w czasie wojny przebywała głównie w Siedmiogrodzie. W 1947 roku wróciła do kraju i zamieszkała w Poznaniu. W 1935 roku otrzymała państwową nagrodę literacką, a w 1976 roku nagrodę państwową I stopnia.

d32udce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32udce

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj