Trwa ładowanie...
d1byuel
szkoła

Krystyna Szumilas: prowadzenie bibliotek należy do podstawowych obowiązków szkoły

Share
d1byuel

Prowadzenie bibliotek należy do podstawowych zadań każdej szkoły - oświadczyła w czwartek w Sejmie sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas.

Szumilas była pytana przez posła Artura Ostrowskiego (Lewica) o stwierdzone w szkołach we Wrocławiu i Jarocinie nieprawidłowości odnośnie funkcjonowania bibliotek szkolnych związane z ich likwidowaniem, ograniczaniem etatów bibliotekarzy oraz pracy samych placówek.

- Prawo oświatowe wyraźnie mówi, że biblioteki szkolne służą realizacji programów nauczania i wychowania, więc są niezbędne dla uczniów. Zapisy dotyczące funkcjonowania biblioteki, czyli czas jej pracy i zatrudnienie powinny być zapisane w statucie szkoły. Kiedy takie zapisy się tam nie znajdują, taki statut jest uchylany przez kuratora oświaty - zaznaczyła Szumilas.

Jak poinformowała, w Jarocinie i we Wrocławiu statuty szkół, gdzie stwierdzono nieprawidłowości w funkcjonowaniu bibliotek, zostały uchylone, a kurator oświaty wydał decyzję, że mają być dostosowane do obowiązującego prawa.

d1byuel

- Jeżeli tak się nie stanie, kurator skieruje skargę do wojewody, który sprawuje kontrolę nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego. W Jarocinie statuty zostały już poprawione, a wrocławskie szkoły zadeklarowały, że odpowiednie zmiany wprowadzą – mówiła wiceminister.

- Prawo zabezpiecza w sposób stanowczy funkcjonowanie bibliotek szkolnych. Ważne jest jednak także, by były one dostępne również dla lokalnych społeczności, co jest szczególnie potrzebne na terenach wiejskich - dodała Szumilas.

d1byuel

Podziel się opinią

Share
d1byuel
d1byuel