Trwa ładowanie...

Krystyna Łybacka nie żyje. Była minister edukacji miała 74 lata

Zmarła Krystyna Łybacka, była minister edukacji narodowej i sportu oraz wieloletnia posłanka. Miała 74 lata.
Share
Krystyna Łybacka zmarła w wieku 74 lat
Krystyna Łybacka zmarła w wieku 74 latŹródło: PAP
d2rbmzw

Krystyna Łybacka zmarła w poniedziałek 20 kwietnia. Według informacji wtk.pl na początku roku trafiła do szpitala. Dyrektor jej biura poselskiego podkreślił, że zgon nie był spowodowany przez koronawirusa.

Łybacka przez wiele lat zasiadała w Sejmie jako posłanka Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD). Mandat poselski sprawowała w latach 1991-2014. W rządzie Leszka Millera była minister edukacji narodowej i sportu. Pełniła też funkcję wiceprzewodniczącej SLD i szefowej wielkopolskich struktur partii. W 2014 r. została europosłanką.

ZOBACZ TEŻ: Producenci seriali spokojni mimo koronawirusa

W 2019 r. została uznana za najbardziej pracowitego europosła w plebiscycie MEP Awards organizowanym przez "The Parliament Magazine" w kategorii edukacja, kultura i media.

d2rbmzw

Była doktorem nauk matematycznych oraz wykładowcą akademickim. W latach 1968–1991 pełniła funkcję sekretarza technicznego i naukowego w Polskim Towarzystwie Matematycznym. Była też adiunktem w Instytucie Matematyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej.

Żegnali ją politycy w Polsce w mediach społecznościowych. Robert Biedroń napisał o Łybackiej, że była "wielką damą polskiej lewicy". Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że "będzie jej brakowało w polskim życiu i polityce".

- Zmarła wspaniała kobieta. Straciliśmy damę sceny politycznej. Miała klasę, potrafiła się różnić z innymi, ale zawsze robiła to w wyważony sposób - zaznaczył poseł Platformy Obywatelskiej (PO) Waldy Dzikowski.

- To była wielka dama polskiej polityki. Dobry i uczciwy człowiek o niezwykłym poczuciu humoru - mówił o niej Leszek Miller.

d2rbmzw

Krystyna Łybacka zmarła w wieku 74 lat.

d2rbmzw

Podziel się opinią

Share
d2rbmzw
d2rbmzw