W stołecznym Teatrze Polonia trwają próby przed piątkową premierą spektaklu „Przygoda” na podstawie sztuki węgierskiego pisarza Sándora Máraiego . Spektakl reżyseruje Krystyna Janda. Na scenie występują m.in. Edyta Olszówka, Beata Ścibakówna, Jan Englert i Wiesław Komasa.
W opinii Krystyny Jandy, „Przygoda” to jedna z najpiękniejszych historii o miłości, mówiąca m.in. o odpowiedzialności za drugiego człowieka.
- Lekarz, który się dowiaduje, że jego żona za trzy miesiące najprawdopodobniej umrze, pozwala jej na wyjazd, na opuszczenie go, choć wie, że ona wróci do niego w trumnie. Robi to dla jej szczęścia, po to, by mogła przeżyć to, o czym marzyła - opowiadała podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami Janda.
Jak podkreśliła, dramat Máraiego pozwala stworzyć na scenie jej ulubiony typ spektaklu.
- To gatunek teatru, który ja lubię najbardziej - fascynująca historia oparta na aktorach, na świetnie rozpisanych sytuacjach psychologicznych - mówiła.
Janda po raz pierwszy reżyseruje dramat Maraiego, ale z jego „Przygodą” zetknęła się też niedawno na planie filmowym. Jedna z centralnych scen sztuki, w której lekarz Peter Kadar bada swoją żonę, znalazła się w „Tataraku” Andrzeja Wajdy, w którym Janda zagrała główną rolę. Podobnie jak w filmie Wajdy, również w sztuce - na deskach Teatru Polonii - w rolę profesora medycyny wciela się Jan Englert.
W jego opinii sztuka Sándora Máraiego dotyczy zawsze i w każdej sytuacji aktualnych spraw - uczuć i odpowiedzialności za nie, za siebie i swoich najbliższych.
- To jest ponadczasowy temat. Szkopuł tkwi tylko w tym, aby nie opowiadać tego w sposób banalny, ale nadać tej historii wymiar niemal tragedii greckiej - mówił Englert.
Jak ocenił, tytułowa przygoda to po prostu życie.
- Życie i nieubłaganie upływający czas - to jest przygoda. Najtrudniejszym zadaniem w życiu człowieka nie jest śmierć, tylko starość i wszystkie implikacje z nią związane.(...) Między innymi o tym jest ta sztuka: o momencie, w którym człowiek zaczyna zdawać sobie sprawę, że coś się bezpowrotnie kończy - mówił artysta.
W spektaklu występują także Zofia Zborowska, Maciej Marczewski i Mariusz Zaniewski.
* Sándor Márai (1900-1989) był cenionym prozaikiem i publicystą, autorem takich bestsellerów jak Wyznania patrycjusza czy Dziedzictwo Estery .*Dramat Przygoda okazał się jego wielkim sukcesem, przyniósł autorowi zachwyt publiczności i krytyki. Od premiery w październiku 1940 roku „Przygodę” zagrano na scenie kameralnej Teatru Narodowego w Budapeszcie prawie 350 razy, dając nawet po dwa spektakle dziennie, żeby nie rozczarować potencjalnych widzów, ustawiających się po bilety w długich kolejkach.
„Przygodę” wystawiono także w wielu innych krajach Europy. Po II wojnie światowej komuniści wymazali Máraiego z węgierskiego życia kulturalnego i „Przygoda” mogła tam powrócić dopiero w roku 1990, ponownie odnosząc sukces.