Trwa ładowanie...

Kryminał w stylu retro

Kryminał w stylu retroŹródło: Inne
d4h5sjf
d4h5sjf

W serii Terytoria Skandynawii wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukazała się kolejna powieść – Wokół śmierci Gunnara Staalesena.

We wrześniu 1995 roku Varg Veum – odważny do granic szaleństwa i uznawany za bezczelnego detektyw z klasą w typie Marlowe’a – odbiera telefon i słyszy w słuchawce głos z przeszłości. Przywołuje on jego wspomnienia sprzed ćwierć wieku, kiedy to jako pełen zapału pracownik socjalny przejął w dramatycznych okolicznościach opiekę nad trzyletnim wówczas Janem Elvisem.

d4h5sjf

Chłopak pojawia się w życiu Varga kilkakrotnie, za każdym razem w tragicznych okolicznościach – śmierć zdaje się kroczyć jego śladem. Teraz ogłasza zemstę na tych, którzy zniszczyli mu życie. Na szczycie listy swoich wrogów umieszcza właśnie Varga, dawnego opiekuna, który aby ocalić życie, musi ponownie zmierzyć się z tajemnicami przeszłości…

Znak firmowy Gunnara Staalesena to pełna zaskakujących zwrotów i do końca trzymająca w napięciu akcja, rozgrywająca się na tle zachwycających krajobrazów Norwegii.

Gunnar Staalesen jest jednym z najlepszych współczesnych pisarzy norweskich. Mieszka w Bergen, gdzie urodził się 19 października 1947 roku. Na tamtejszym uniwersytecie studiował język angielski i francuski oraz literaturoznawstwo. Przez 13 lat pracował jako rzecznik prasowy bergeńskiego teatru Den Nationale Scene. Zadebiutował w wieku 22 lat powieścią Uskyldstider (Czasy niewinności). Jest autorem ponad 25 powieści, także dla dzieci i młodzieży, komiksów oraz utworów scenicznych, za które zdobył wiele prestiżowych nagród. Zasłynął serią kryminałów o prywatnym detektywie Vargu Veumie. W Norwegii osiągnęły one status bestsellerów oraz zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Na ich podstawie powstaje obecnie cykl filmów sensacyjnych.

Staalesen, nazywany w swoim kraju królem kryminałów, należy do twórców zaangażowanych społecznie, przypisuje mu się wprowadzenie realizmu społecznego do norweskiej powieści kryminalnej.

d4h5sjf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h5sjf