Trwa ładowanie...

Krótka historia łamania głowy

Krótka historia łamania głowyŹródło: Jupiterimages
d28vbtj
d28vbtj

Kto wynalazł krzyżówkę? Co to jest palindrom? Jaką zagadkę wysłał Goethe 64551Schillerowi? I dlaczego cały świat gra w sudoku?

Jest siedem domów, w każdym mieszka siedem kotów. Każdy kot zjada siedem myszy, z których każda zjada siedem kłosów zboża. W każdym kłosie jest siedem ziaren. Ile obiektów jest w sumie?

To najstarsza zagadka świata. Egiptolog Alexander Henry Rhind znalazł ją w 1858 roku na egipskim zwoju papirusu. Dokument pochodzi mniej więcej z 1650 roku p.n.e. Tego zadania, nie uznalibyśmy dziś za łamigłówkę. Łamigłówka musi mieć co najmniej podwójne dno – szyfr albo znaczenie przenośne. Tym odznaczają się klasyczne zagadki literackie, które znamy od czasów greckich. Roi się w nich od metafor i tylko nieliczne są dziś zrozumiałe dla niedoświadczonego czytelnika.

Na przykład słynna zagadka sfinksa: „Co to za zwierzę, które rano chodzi na czterech nogach, w południe na dwóch, a wieczorem na trzech?”. Pierwszym, który potrafił ją rozwiązać, był Edyp. Kto dziś ma z nią problem, powinien trzymać się rady laureata literackiej Nagrody Nobla André Gide'a : Wszystko jedno, o co zapytałby mnie sfinks, zawsze odpowiadałbym: „Człowiek”, to przecież wokół człowieka obracają się wszystkie zagadki!

Christoph Drösser

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu „Forum”.

d28vbtj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28vbtj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj