Trwa ładowanie...
sztuka
23 kwietnia 2010, 13:32

Krawat jako chorwacki wkład w światowe dziedzictwo kulturowe

Krawat jako chorwacki wkład w światowe dziedzictwo kulturoweŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

Wystawę plastyczną na temat krawatu jako chorwackiego wkładu w światowe dziedzictwo kulturowe otwarto w Audytorium Maximum w Krakowie.

Wystawa stanowi plon międzynarodowego projektu plastycznego, w którym uczestniczyli m.in. artyści chorwaccy i polscy.

Na wystawie, zorganizowanej z inicjatywy chorwackiej instytucji non-profit Akademia Cravatica, przypomniano projekt z 2003 roku - megakrawat, opasany wokół antycznego amfiteatru w Puli, symbolizujący chorwacką tożsamość, przygotowany według projektu Marijana Busića. Na ekspozycji pojawiły się także krawaty na obrazach, grafikach, zdjęciach, w rzeźbach i instalacjach wideo.

Patronujący wystawie chorwacki minister kultury Bożo Biskupić napisał w katalogu, że krawat, ten planetarnie obecny element odzieży, stanowi wkład chorwackiej kultury do światowego dziedzictwa.

– Krawat łączy nie tylko Europejczyków, ale także artystów i koneserów piękna. Dziękujemy za ten znakomity pomysł, za dowcip i wkład w kulturę europejską – napisał z kolei współpatronujący wystawie minister kultury i sztuki RP Kazimierz Michał Ujazdowski.

d29coz4

Według tradycji, chorwacki krawat wywodzi się z chustek, jakimi chorwackie kobiety obdarowywały mężczyzn idących na wojnę. Na świecie krawat stał się znany w pierwszej połowie XVII wieku, kiedy to rozsławili go chorwaccy żołnierze biorący udział w wojnie trzydziestoletniej, a szczególnie - szybka i zwrotna chorwacka jazda. Do popularyzacji krawata przyczynili się Francuzi. Początkowo była to chustka noszona przez Chorwatów na szyi i wiązana w specjalny sposób; od ich narodowości (Croatia) nazywano ją krawatem.

Wystawa „Wyzwanie Krawat. Krawat jako chorwacki wkład w światowe dziedzictwo kulturowe” prezentowana będzie w Krakowie do 22 kwietnia. Od 26 kwietnia do 6 czerwca zostanie pokazana w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj