Trwa ładowanie...

Krakowskie szopki na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To pierwszy wpis związany z Polską

Słynne krakowskie szopki wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Decyzję podjęli dziś członkowie komitetu obradującego na Mauritiusie. Na listę trafiła też muzyka reggae.

Krakowskie szopki na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To pierwszy wpis związany z PolskąŹródło: East News
d2wj1au
d2wj1au

Oficjalna nazwa prestiżowego zestawienia to Reprezentatywna Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Krakowskie szopki to pierwszy wpis dotyczący niematerialnego dziedzictwa, który jest związany z Polską.

- Chodzi o to, żeby zaprezentować wartość tego dziedzictwa. Pokazujemy, czym się wyróżniamy na tle świata, po prostu się pochwalimy przed światem - mówił w rozmowie z Radiem TOK FM Andrzej Szoka, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Tradycja misternie zdobionych szopek krakowskich sięga XIX w. Rzemieślnicy z Krowodrzy i Zwierzyńca, ówczesnych przedmieść miasta, chodzi po domach w Boże Narodzenie i prezentowali swoje prace. Szopki były wówczas traktowane jak coś na kształt "przenośnych teatrzyków".

Najstarsza zachowana szopka datowana jest na drugą połową XIX w. i jest autorstwa Michała Ezenekiera. Można oglądać ją w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

d2wj1au

Lista światowego dziedzictwa została ustanowiona przez UNESCO na 17. sesji w Paryżu 16 listopada 1972 r., która weszła w życie z dniem 17 grudnia 1975 r. Do stycznia 2017 r. konwencję przyjęły lub ratyfikowały 193 państwa.

d2wj1au
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wj1au