Krakowski Oddział IPN wyda wkrótce serię tomików poezji niezależnej z lat 80. - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej.
Instytut chce w ten sposób przypomnieć twórczość i postacie poetów, którzy po błyskotliwym debiucie w niezależnych wydawnictwach ulegli po latach zapomnieniu.
W serii IPN ukażą się wiersze m.in. Krzysztofa Dawidowicza oraz nieżyjących poetów związanych z krakowskim NZS-em: Lecha Sadowskiego i Mirosława Tarasewicza.
- To będzie prezentacja twórczości poetów dziś mało albo w ogóle nie znanych, choć swego czasu ich twórczość - w opinii także fachowców - zapowiadała się jako wybitna. Chcemy ich przypomnieć i utrwalić w pamięci - powiedział dyrektor krakowskiego Oddziału IPN dr Marek Lasota.
- Właściwie wszystko już jest gotowe, ustalona jest szata graficzna, znacznie bardziej kolorowa, radosna i po prostu poetycka - zdecydowanie odbiegająca od dotychczasowej szaty publikacji IPN - dodał.
Według Lasoty, zapoczątkowana w Krakowie seria ma szansę stać się ogólnopolskim przedsięwzięciem, jeśli zostanie podjęta przez inne ośrodki IPN.
IPN do tej pory poezji jeszcze nie wydawał. Jednak - według Lasoty - powojenna historia Polski to nie tylko to, co przechowywane jest w archiwach IPN, ale też dzieje niezależnej twórczości.
- Kultura niezależna jest częścią polskiej historii - podsumował dyrektor krakowskiego Oddziału IPN.
Nowe przedsięwzięcie wydawnicze jest pokłosiem ogólnopolskiego projektu edukacyjnego IPN Rok Kultury Niezależnej, realizowanego od maja 2009 do czerwca 2010 r. w kilkunastu ośrodkach w kraju. W ramach tego projektu krakowski IPN zaplanował na czwartek konferencję popularnonaukową „Literatura niezależna w PRL” oraz otwarcie w Bibliotece Jagiellońskiej wystawy „Wyszliśmy z NZS”, poświęconej dokonaniom tego stowarzyszenia na polu kultury.