Trwa ładowanie...
wyspiański
23 kwietnia 2010, 13:36

Kraków w centrum uwagi

Kraków w centrum uwagiŹródło: Inne
d32udce
d32udce

Kraków będzie wiodącym miastem tegorocznych obchodów Roku Stanisława Wyspiańskiego , ale artysta ten zaistnieje także w innych miejscach w kraju – zapowiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego, Kazimierz Michał Ujazdowski.

Rok 2007 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Stanisława Wyspiańskiego . Mija wtedy setna rocznica śmierci autora Wesela.
– Sejm, przekonany o szczególnym znaczeniu Jego dorobku artystycznego dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłasza rok 2007 Rokiem Stanisława Wyspiańskiego – napisano w uchwale przyjętej w grudniu zeszłego roku.

– Chcemy, aby Rok Wyspiańskiego był obchodzony w formule dynamicznej i był okazją do wielu ciekawych inicjatyw teatralnych, literackich i plastycznych (...) Zależy nam, żeby rocznica śmierci Wyspiańskiego stała się okazją do zgłoszenia wielu nowych inicjatyw kulturalnych i odejścia od schematycznego obchodzenia rocznic – powiedział minister Ujazdowski.

Ocenił, że ustanowiony przez niego specjalny program operacyjny Wyspiański , będący stałą formą mecenatu w sferze kultury, cieszy się dużym zainteresowaniem beneficjentów.

d32udce

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie prof. Jacek Popiel zapowiedział, że główne wydarzenia Roku Wyspiańskiego odbywać się będą w Krakowie od maja do grudnia tego roku. Zaplanowano szereg wystaw, spektakli czy konferencji naukowych.

– To wspólne działanie różnych instytucji Krakowa, a także instytucji z całego kraju, które w naszym mieście chcą się włączyć w obchody Roku Wyspiańskiego – zaznaczył.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew, którego część stanowi Muzeum Stanisława Wyspiańskiego zapowiedziała, że głównym wydarzeniem organizowanym przez jej placówkę będzie wielka listopadowa wystawa przedstawiająca niezrealizowane wizje artystyczne Wyspiańskiego .

– Dzięki zdobyczom nowoczesnej techniki chcemy pokazać, jaki mógłby być Wyspiański , gdyby za życia udało mu się zrealizować wizje artystyczne. To będzie w dużym stopniu wystawa multimedialna, właściwie bez jego dzieł – oceniła Gołubiew.

Muzeum Narodowe przygotowuje też dwie mniejsze ekspozycje: wiosenną „Zielnik Stanisława Wyspiańskiego” i grudniową poświęconą pogrzebowi artysty, jako wielkiej manifestacji patriotyzmu i polskości.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) był dramatopisarzem, poetą, malarzem, projektował dekoracje teatralne, witraże (w Kościele Franciszkanów w Krakowie) i polichromie, malował portrety i pejzaże. Jest autorem m.in. dramatów: Wesele , Noc Listopadowa, Wyzwolenie.

d32udce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32udce

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj