Krakowski rynek zamienił się w czwartek w naukowy jarmark. W południe rozpoczął się tam uroczyście Festiwal Nauki. W programie m.in. wykłady o leczeniu książek, inscenizacja inkaskiego rytuału upuszczania krwi i odwiedziny u zwierząt hodowanych na Uniwersytecie Rolniczym.
Centralnym punktem festiwalu jest Festyn Naukowy odbywający się na Rynku Głównym. Eksperymenty naukowe z udziałem publiczności, pokazy doświadczeń obrazujących zjawiska chemiczne i fizyczne, zajęcia i pokazy artystyczne odbywać się będą na rynku przez cały czwartek i piątek.
Festiwal nauki jest szczególnym świętem społeczności akademickiej, ale jest też świętem zgromadzonych tutaj. Festiwal pokazuje, że nauka nie jest czymś odległym od codziennego życia, ale jest czymś, co służy i będzie służyć nam wszystkim - powiedział, otwierając festiwal, rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki prof. Józef Gawlik. Politechnika jest głównym organizatorem tegorocznego festiwalu.
Gości festiwalu powitała też zastępca prezydenta Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz. Kraków, oprócz tego, że jest miastem wielowiekowej tradycji, jest też miastem nauki. Dzisiaj możemy to zobaczyć na własne oczy. Bardzo się cieszę, że właśnie na festiwalu znaleźli się młodzi naukowcy i studenci, którzy chcą pokazać choć namiastkę działalności swoich uczelni - powiedziała Lęcznarowicz.
Podczas festiwalu krakowskie uczelnie i instytuty PAN otworzą swoje drzwi przed żądnymi wiedzy krakowianami. Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotował np. wykłady o zabezpieczaniu starych książek przez pleśnieniem i gniciem. Słuchacze mogą się m.in. dowiedzieć, jak się diagnozuje i jak się leczy niszczejący papier.
Instytut Religioznawstwa UJ przygotował happening przedstawiający egzotyczny obrzęd religijny - aztecki rytuał upuszczania krwi.
Fanów nauki na spotkanie ze zwierzętami zaprasza do swojej stacji doświadczalnej w Rząsce pod Krakowem Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego.
W Festiwalu Nauki w Krakowie biorą udział największe krakowskie uczelnie i krakowskie instytuty Polskiej Akademii Nauk. Patronat medialny nad festiwalem objął serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej.