Trwa ładowanie...
d4fdr5g
ebook
28-04-2010 14:57

Kradzież książek to rzecz prosta

d4fdr5g
d4fdr5g

Książki najpopularniejszych na świecie autorów są masowo kopiowane i udostępniane za darmo w Internecie przez elektronicznych piratów - alarmuje angielska firma Envisional. Ich nielegalna dystrybucja działa na podobnej zasadzie, co słynny Napster umożliwiający wymienianie się utworami muzycznymi i płytami CD.
Angielska firma Envisional znalazła w Internecie ok. 7,5 tys. nielegalnie skopiowanych i wprowadzonych do sieci książek najpopularniejszych autorów.

Treść książek "wyciągana" jest zwykle z zabezpieczonych elektronicznie tzw. e-books - czyli plików komputerowych przeznaczonych do odtwarzania w specjalnych programach. Książki w postaci elektronicznej można kupić - chociażby przez Internet. Po zdjęciu zabezpieczeń, są one wprowadzane do Internetu i rozdawane wszystkim chętnym za darmo. W przypadku książek, których elektroniczne wersje jeszcze nie istnieją, komputerowi piraci stosują metodę jeszcze prostszą - przy użyciu skanera wprowadzają kolejne strony do pamięci komputera, gdzie obrazki są poddawane "odczytywaniu" przez program do rozpoznawania znaków. Po przesłaniu do sieci, każdy może je sobie wydrukować lub przejrzeć na ekranie.

Wśród skradzionych bestsellerów znalazły się m.in. pozycje Stephena Kinga, J. K. Rowling czy Johna Grishama. Zdaniem ekspertów firmy Envisional "to rosnący problem, który będzie miał wpływ na kondycję całego sektora przemysłu, tak jak Napster wpłynął na cały rynek muzyczny".

d4fdr5g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fdr5g