Trwa ładowanie...
d1fy3dv
ebook

Kradzież książek to rzecz prosta

Share
d1fy3dv

Książki najpopularniejszych na świecie autorów są masowo kopiowane i udostępniane za darmo w Internecie przez elektronicznych piratów - alarmuje angielska firma Envisional. Ich nielegalna dystrybucja działa na podobnej zasadzie, co słynny Napster umożliwiający wymienianie się utworami muzycznymi i płytami CD.
Angielska firma Envisional znalazła w Internecie ok. 7,5 tys. nielegalnie skopiowanych i wprowadzonych do sieci książek najpopularniejszych autorów.

Treść książek "wyciągana" jest zwykle z zabezpieczonych elektronicznie tzw. e-books - czyli plików komputerowych przeznaczonych do odtwarzania w specjalnych programach. Książki w postaci elektronicznej można kupić - chociażby przez Internet. Po zdjęciu zabezpieczeń, są one wprowadzane do Internetu i rozdawane wszystkim chętnym za darmo. W przypadku książek, których elektroniczne wersje jeszcze nie istnieją, komputerowi piraci stosują metodę jeszcze prostszą - przy użyciu skanera wprowadzają kolejne strony do pamięci komputera, gdzie obrazki są poddawane "odczytywaniu" przez program do rozpoznawania znaków. Po przesłaniu do sieci, każdy może je sobie wydrukować lub przejrzeć na ekranie.

Wśród skradzionych bestsellerów znalazły się m.in. pozycje Stephena Kinga, J. K. Rowling czy Johna Grishama. Zdaniem ekspertów firmy Envisional "to rosnący problem, który będzie miał wpływ na kondycję całego sektora przemysłu, tak jak Napster wpłynął na cały rynek muzyczny".

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1fy3dv

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fy3dv
d1fy3dv