Trwa ładowanie...

"Kotka i generał". Wstrząsająca historia o zbrodni czeczeńskiej

Powieść jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami – historią Czeczenki Elzy Kungajewej, uprowadzonej, zgwałconej i zamordowanej w czasie II wojny czeczeńskiej przez oddział pułkownika Jurija Budanowa. Nino Haratischwili napisała książkę, od której się nie oderwiecie.

"Kotka i generał". Wstrząsająca historia o zbrodni czeczeńskiejŹródło: Materiały prasowe
d4opcdz
d4opcdz

Podczas II wojny czeczeńskiej rosyjski oddział, który przetrwał ciężkie walki w Groznym, został wysłany na urlop. Wbrew oczekiwaniom żołnierze nie zostali wysłani do ojczystej Rosji, lecz do odległej wioski w Czeczenii. Jurij Budanow, pułkownik oddziału, który już miał poważny problem z alkoholem, zaczął pić jeszcze więcej.

Każdy następny dzień był coraz trudniejszy do zniesienia, w końcu żołnierze zaczęli się zachowywać, jakby miejsce, w którym odpoczywali, objęte było działaniami wojennymi. Ich paranoja narastała, czuli się ciągle otoczeni przez wrogów i snajperów, a na koniec sytuacja wymknęła się spod kontroli i doprowadziła do tragedii.

Nie będąc do tego upoważnionym, pułkownik wydał rozkaz do ataku. Oddział splądrował wioskę, porwał ludzi i podpalił domy. Siedemnastoletnia dziewczyna (naprawdę nazywała się Elza Kungajewa), która była sama w domu, została wzięta za snajpera. Żołnierze uprowadzili ją, a potem zgwałcili i zamordowali.

Sprawa ta przeszła do historii jako precedens: była to jedyna zbrodnia wojenna obu wojen czeczeńskich, która została osądzona. Do mojej powieści wykorzystałam tylko pierwszą część sprawy, ale sposób, w jaki kontynuowana jest prawdziwa historia, jest nie mniej absurdalny i okrutny, łącznie z wendetą i egzekucjami niewinnych ludzi.

d4opcdz

Premiera "Kotki i Generała" już 15 maja 2019 roku.

Nino Haratischwili: urodzona w 1983 roku w Tbilisi, miała 12 lat, kiedy przybyła do Niemiec ze swoją matką. Później wróciła raz jeszcze do Gruzji – w Tbilisi studiowała reżyserię filmową. Studia te kontynuowała w Hamburgu, gdzie mieszka do dziś. Jest odnoszącą sukcesy reżyserką teatralną i dramatopisarką. Do tej pory ukazało się 18 sztuk jej autorstwa, wiele z nich samodzielnie wyreżyserowała. W 2010 roku otrzymała nagrodę im. Adalberta von Chamisso przyznawaną przez Fundację im. Roberta Boscha. Jej debiutancka powieść Juja ukazała się w 2010 roku, zaś rok później Mój łagodny bliźniak (Muza, 2013). Ósme życie (dla Brilki) (Wydawnictwo Otwarte, 2016) ukazało się w wielu krajach i zdobyło uznanie krytyków i czytelników – otrzymało między innymi Lessing Award i Bertolt-Brecht-Award. Powieść Kotka i Generał znalazła się na krótkiej liście German Book Prize 2018.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
d4opcdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4opcdz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj