Trwa ładowanie...
biografia
Jakub Zagalski
2 listopada 2017, 10:05

Koszmarny pomysł Deutsche Bahn. Nowy pociąg miał nosić imię Anne Frank, którą wywieziono do obozu zagłady

Grupa niemieckich przedsiębiorstw kolejowych Deutsche Bahn chciała upamiętnić Anne Frank, nazywając jej imieniem nowoczesny pociąg. Inicjatywa wywołała sprzeciw środowisk żydowskich, które uważają takie działanie za "nowe źródło cierpienia".

Koszmarny pomysł Deutsche Bahn. Nowy pociąg miał nosić imię Anne Frank, którą wywieziono do obozu zagładyŹródło: Domena publiczna
d1qhtpt
d1qhtpt

- Połączenie Anne Frank z pociągiem nawiązuje do prześladowań Żydów i ich deportacji w czasie drugiej wojny światowej – napisali przedstawiciele amsterdamskiej fundacji imienia autorki słynnego "Dziennika". Jak podaje "The Guardian", inicjatywa Deutsche Bahn została odczytana jako "nowe źródło cierpienia", a nie godne upamiętnienie młodej ofiary Holocaustu, która uciekała pociągiem do Holandii, by w 1944 r. trafić tym samym środkiem transportu do obozu koncentracyjnego.

Niemiecki przewoźnik, pragnący ochrzcić jeden z superszybkich pociągów ICE (InterCityExpres), tłumaczył, że "będąc świadomym historycznej odpowiedzialności Niemiec", chce utrzymać imię dziewczynki przy życiu. Po pojawieniu się zarzutów ze strony amsterdamskiej fundacji im. Anne Frank, DB przeprosiło za wszelkie nieporozumienia, podkreślając, że postać młodej Żydówki została wytypowana przez jury spośród 19 tys. propozycji składanych przez "klientów i zaangażowanych obywateli".

Anne Frank to Żydówka, której "Dziennik" pisany przez dwa lata ukrywania się przed hitlerowcami w okupowanej Holandii stał się symbolem literatury wojennej i Holocaustu.

Po przejęciu władzy w Niemczech przez Hitlera rodzina Anne przeniosła się do Amsterdamu. W momencie wybuchu drugiej wojny światowej dziewczynka miała 10 lat. Ucieczka z nazistowskich Niemiec nie była końcem koszmaru, gdyż prześladowania Żydów rozpoczęły się również w Holandii. W lipcu 1942 r. w obliczu zagrożenia wywozem do obozu koncentracyjnego ojciec rodziny, Otto Frank, zorganizował kryjówkę w dawnej narzędziowni. Frankowie mieszkali tam przez ponad dwa lata - od 8 lipca 1942 do 4 sierpnia 1944 r.

d1qhtpt

Tuż przed 13. urodzinami Anne dostała w prezencie pamiętnik, w którym zaczęła opisywać otaczającą ją rzeczywistość. Pierwsze beztroskie spostrzeżenia zostały szybko zastąpione obrazem egzystencjalnego zamknęcia, strachu i konfliktów międzyludzkich. Ostatnia notatka pochodzi z 1 sierpnia 1944 r. - trzy dni później doszło do aresztowania i wywiezienia rodziny Anne do obozu koncentracyjnego.

Anne Frank zmarła na tyfus w lutym 1945 r. Wcześniej śmierć poniosła jej matka i siostra. W tym czasie pamiętnik dziewczynki był w rękach Holenderki Miep Gies, która była jedną z osób zaangażowanych w pomoc rodzinie Franków. "Dziennik" został opublikowany po raz pierwszy w 1947 r., stając się fenomenem literatury wojennej i jednym z najważniejszych świadectw Holocaustu.

Obejrzyj: przerażające odkrycie w nazistowskim obozie na Dolnym Śląsku

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj