Trwa ładowanie...

Koszmarny pomysł Deutsche Bahn. Nowy pociąg miał nosić imię Anne Frank, którą wywieziono do obozu zagłady

Grupa niemieckich przedsiębiorstw kolejowych Deutsche Bahn chciała upamiętnić Anne Frank, nazywając jej imieniem nowoczesny pociąg. Inicjatywa wywołała sprzeciw środowisk żydowskich, które uważają takie działanie za "nowe źródło cierpienia".

Share
Koszmarny pomysł Deutsche Bahn. Nowy pociąg miał nosić imię Anne Frank, którą wywieziono do obozu zagładyŹródło: Domena publiczna
d27a5ux

- Połączenie Anne Frank z pociągiem nawiązuje do prześladowań Żydów i ich deportacji w czasie drugiej wojny światowej – napisali przedstawiciele amsterdamskiej fundacji imienia autorki słynnego "Dziennika". Jak podaje "The Guardian", inicjatywa Deutsche Bahn została odczytana jako "nowe źródło cierpienia", a nie godne upamiętnienie młodej ofiary Holocaustu, która uciekała pociągiem do Holandii, by w 1944 r. trafić tym samym środkiem transportu do obozu koncentracyjnego.

Niemiecki przewoźnik, pragnący ochrzcić jeden z superszybkich pociągów ICE (InterCityExpres), tłumaczył, że "będąc świadomym historycznej odpowiedzialności Niemiec", chce utrzymać imię dziewczynki przy życiu. Po pojawieniu się zarzutów ze strony amsterdamskiej fundacji im. Anne Frank, DB przeprosiło za wszelkie nieporozumienia, podkreślając, że postać młodej Żydówki została wytypowana przez jury spośród 19 tys. propozycji składanych przez "klientów i zaangażowanych obywateli".

Anne Frank to Żydówka, której "Dziennik" pisany przez dwa lata ukrywania się przed hitlerowcami w okupowanej Holandii stał się symbolem literatury wojennej i Holocaustu.

Po przejęciu władzy w Niemczech przez Hitlera rodzina Anne przeniosła się do Amsterdamu. W momencie wybuchu drugiej wojny światowej dziewczynka miała 10 lat. Ucieczka z nazistowskich Niemiec nie była końcem koszmaru, gdyż prześladowania Żydów rozpoczęły się również w Holandii. W lipcu 1942 r. w obliczu zagrożenia wywozem do obozu koncentracyjnego ojciec rodziny, Otto Frank, zorganizował kryjówkę w dawnej narzędziowni. Frankowie mieszkali tam przez ponad dwa lata - od 8 lipca 1942 do 4 sierpnia 1944 r.

d27a5ux

Tuż przed 13. urodzinami Anne dostała w prezencie pamiętnik, w którym zaczęła opisywać otaczającą ją rzeczywistość. Pierwsze beztroskie spostrzeżenia zostały szybko zastąpione obrazem egzystencjalnego zamknęcia, strachu i konfliktów międzyludzkich. Ostatnia notatka pochodzi z 1 sierpnia 1944 r. - trzy dni później doszło do aresztowania i wywiezienia rodziny Anne do obozu koncentracyjnego.

Anne Frank zmarła na tyfus w lutym 1945 r. Wcześniej śmierć poniosła jej matka i siostra. W tym czasie pamiętnik dziewczynki był w rękach Holenderki Miep Gies, która była jedną z osób zaangażowanych w pomoc rodzinie Franków. "Dziennik" został opublikowany po raz pierwszy w 1947 r., stając się fenomenem literatury wojennej i jednym z najważniejszych świadectw Holocaustu.

Obejrzyj: przerażające odkrycie w nazistowskim obozie na Dolnym Śląsku

d27a5ux
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27a5ux
d27a5ux