Trwa ładowanie...

Kościelna Komisja Historyczna zabada dokumenty arcybiskupa Stanisława Wielgusa

Kościelna Komisja Historyczna zabada dokumenty arcybiskupa Stanisława WielgusaŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

Powołana przez Episkopat Kościelna Komisja Historyczna rozpoczyna dziś badania dokumentów IPN. Również sam arcybiskup Stanisław Wielgus ma wystąpić do Komisji o zbadanie swoich dokumentów w Instytucie Pamięci Narodowej.

Kościelna Komisja Historyczna będzie pracować w IPN przez cały najbliższy tydzień. Badać będzie głównie inwigilację duchownych w latach 80. Do badań akt arcybiskupa Wielgusa zdeponowanych w IPN Komisja przystąpi niebawem, być może jeszcze w tym tygodniu. Rzecznik płockiej Kurii ksiądz Kazimierz Dziadak powiedział, że sam arcybiskup jest zainteresowany poznaniem dokumentów, jakie zbierała na jego temat Służba Bezpieczeństwa.

Arcybiskup Wielgus wielokrotnie przyznawał, że prowadził rozmowy z przedstawicielami SB, szczególnie przy okazji odbierania paszportu, nigdy jednak nie był świadomym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa.

Kościelna Komisja Historyczna, której celem jest naukowe badanie zasobów IPN dotyczących inwigilacji i represjonowania Kościoła w okresie PRL, została powołana w październiku ubiegłego roku podczas obrad biskupów w Warszawie.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj