Trwa ładowanie...
dgu08q9
karski
23 kwietnia 2010, 13:56

Koronny świadek Holocaustu

dgu08q9
dgu08q9

W prasie toczy się spór o powieść Yannicka Haenela Jan Karski. Słaba czy wybitna? Przedstawia prawdziwego Karskiego czy tylko konfabulację? Przeciwko autorowi wystąpił m.in. filmowiec Claude Lanzmann.

We wrześniu ubiegłego roku, w wydawnictwie Gallimarda, ukazała się powieść Jan Karski Yannicka Haenela, przyjęta z uznaniem przez krytyków (otrzymała dwie nagrody). Obecnie jednak wokół książki rozgorzała kontrowersja rozpętana przez historyczkę Annette Wieviorkę i Claude’a Lanzmanna.

Oboje zarzucają Haenelowi, że fałszuje historyczną rzeczywistość. Ich krytyka dotyczy przede wszystkim trzeciej części tego niewielkiego tomiku, która najprędzej jeszcze – ich zdaniem – uzasadnia nazwanie Jana Karskiego powieścią. Jej pierwsza, najkrótsza część jest relacją z wypowiedzi Jana Karskiego , utrwaloną w dziesięciogodzinnym filmie dokumentalnym Lanzmanna „Shoah”. Opowiada on tam o spotkaniu z dwoma przedstawicielami organizacji żydowskich w okupowanej Polsce. Umożliwili mu oni nie tylko przedostanie się do warszawskiego getta w październiku 1942 r., lecz również do obozu zagłady.

Opowiadanie o doznanych tam przeżyciach zapewniło Karskiemu światowy rozgłos po premierze „Shoah” w 1985 roku.

Johannes Willms

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu „Forum”.

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj