Trwa ładowanie...
szekspir
23-04-2010 13:34

Koreańczycy najlepiej czują Shakespeare'a

Koreańczycy najlepiej czują Shakespeare'aŹródło: Inne
d20u12j
d20u12j

Spektakl „Sen nocy letniej” w wykonaniu Teatru Yohangza z Korei Południowej zwyciężył w X Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim.

Artyści z Azji zdobyli też nagrodę publiczności.

Oprócz najlepszego spektaklu jury przyznało też nagrody w kategoriach: reżyseria (Jacek Głomb z Teatru Modrzejewskiej z Legnicy za spektakl „Otello”), najlepsza rola kobieca (Ewa Galusińska, odtwórczyni roli Desdemony w „Otello” Teatru Modrzejewskiej z Legnicy) oraz najlepsza rola męska (Anna Mele za tytułową rolę w spektaklu „Lear” Teatru Awara z Turkmenistanu).

d20u12j

Nagroda specjalna jury za oryginalność interpretacji przypadła Teatrul National Craiova z Rumunii za przedstawienie „Wieczór Trzech Króli”.

Spektakle oceniało jury w składzie: prof. Russell Jackson (przewodniczący jury) z Uniwersytetu Birmingham, wieloletni sekretarz i dyrektor Instytutu Szekspirowskiego w Stratfordzie; dr Valentina Riapołowa z Instytutu Sztuki Rosyjskiej Akademii Nauk i Ministerstwa Kultury w Moskwie; aktorka Teresa Budzisz-Krzyżanowska; dyrektor departamentu kultury, sportu i turystyki Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku Władysław Zawistowski oraz konsultant artystyczny festiwalu i krytyk teatralny Andrzej Żurowski.

Na trwającym od 2 sierpnia festiwalu wystąpiło 14 teatrów z 9 krajów.

W trakcie imprezy doszło do spotkania założycielskiego Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich (ESFS). Celem organizacji będzie m.in. współpraca artystyczna, techniczna i finansowa; wymiana informacji oraz projektów związanych z twórczością Shakespeare'a . Zrzeszenie zostanie zarejestrowane w Polsce oraz w Brukseli. Pierwszym przewodniczącym ESFS został prof. Jerzy Limon , prezes Fundacji Theatrum Gedanense, organizującej Festiwal Szekspirowski w Gdańsku.

d20u12j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20u12j

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj