Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej zabiega o wykonanie kopii pochodzących z XV wieku Rozmyślań przemyskich – poinformował dyrektor tej placówki Mariusz Olbromski.,br>
Dzieło znajduje się w skarbcu Biblioteki Narodowej w Warszawie i stanowi jeden z najcenniejszych zabytków polskiego piśmiennictwa.
Przemyskie muzeum ma już wstępną zgodę warszawskiej biblioteki na wykonanie jego wiernej kopii za pieniądze, które ma otrzymać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Rozmyślania przemyskie to opowiadanie o życiu Chrystusa, oparte na tekstach ewangelii i wzbogacone o elementy mające niekoniecznie historyczne źródło. Jego autor jest nieznany.* Dzieło to stanowi najobszerniejszy zabytek polskiego piśmiennictwa apokryficznego.*
Jest to pierwsza w literaturze polskiej relacja powieściowa o życiu Chrystusa, składająca się z trzech ksiąg. W początkowych fragmentach ukazuje życie Matki Bożej, a w dalszej, obszerniejszej części poświęcona jest życiu Jezusa, od narodzin po pojmanie i ukrzyżowanie.
– Zależy nam na wykonaniu jak najlepszej kopii tej bezcennej książki i dlatego prace nad tym przedsięwzięciem potrwają co najmniej dwa lata. Po ich zakończeniu Rozmyślania przemyskie byłyby ozdobą stałej ekspozycji starodruków, powstałych w Przemyślu lub związanych z tym miastem i regionem, jaką zamierzamy utworzyć w nowo budowanym gmachu naszego muzeum – dodał Olbromski.
Obecnie Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej posiada liczącą ok. 300 pozycji kolekcję starodruków.