Trwa ładowanie...
d585u0f

Kopia listy Schindlera na sprzedaż

d585u0f
d585u0f

Nowojorski antykwariusz Gary Zimet wystawił na sprzedaż ostatnią kopię słynnej listy Schindlera, która wciąż znajduje się w prywatnych rękach. Za dokument zapłacić trzeba 2,2 mln dol (około 6,3 mln zł).

Na liczącej 13 pożółkłych stron liście, datowanej na 18 kwietnia 1945 r., znajdują się nazwiska i inne dane osobowe 801 Żydów, uratowanych przed zagładą w hitlerowskich obozach koncentracyjnych przez niemieckiego przemysłowca Oskara Schindlera.

Zdaniem profesora Davida Crowa z Uniwersytetu Elon w Północnej Karolinie, eksperta ds. listy Schindlera, fabrykant stworzył dziewięć lub 10 spisów zatrudnionych w jego zakładach Żydów. Żaden z oryginałów nie został odnaleziony, znanych jest jednak pięć kopii kalkowych.

Dwie z nich znajdują się w jerozolimskim instytucie Yad Vashem, jedna w Muzeum Holokaustu w USA i jedna w niemieckim archiwum federalnym w Koblencji - wskazał Zimet.

d585u0f

Piąta kopia, wystawiona właśnie na sprzedaż, do niedawna była w posiadaniu rodziny Izaaka Sterna, księgowego Schindlera. Obecnie znajduje się w rękach anonimowego właściciela, reprezentowanego przez Zimeta.

Na początku lat 80. australijski pisarz Thomas Keneally napisał książkę o dokonaniach niemieckiego przemysłowca, zatytułowaną Lista Schindlera . Stała się ona kanwą głośnego filmu Stevena Spielberga z 1993 r.

d585u0f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d585u0f