Kontrowersyjny życiorys "papieża krytyki literackiej". Marcel Reich-Ranicki bez tajemnic
Zmarł "papież literatury" - krytyk Marcel Reich-Ranicki
Kontrowersyjny życiorys "papieża krytyki literackiej". Marcel Reich-Ranicki bez tajemnic
* Marcel Reich-Ranicki , urodzony we Włocławku niemiecki krytyk literacki nazywany "papieżem literatury", zmarł w środę we Frankfurcie nad Menem w wieku 93 lat.Bogatą i, delikatnie mówiąc, budzącą spore kontrowersje biografią twórcy znanego z ostrych i kontrowersyjnych wypowiedzi twórcy, można by obdarować przynajmniej kilka różnych osób.
Wychował się na styku kultury polskiej, niemieckiej i żydowskiej. *W czasie wojny pracował w Judenracie na terenie żydowskiego getta. Po 1944 roku był cenzorem, następnie kierownikiem grupy operacyjnej Urzędu Bezpieczeństwa w Katowicach oraz agentem polskiego wywiadu w Niemczech i Londynie (kryptonim operacyjny "Albin").
W jaki sposób Reich-Ranicki przestał pracować dla polskich służb specjalnych? Na czym polegała jego praca dla UB? Dlaczego wyrzucono go z partii? Czy w 1958 roku musiał opuścić Polskę? W jaki sposób został "papieżem krytyki literackiej"? Dlaczego przez jednych pisarzy był kochany, a przez wielu znienawidzony? W jaki sposób masakrował książki i autorów, których nie cenił?