Spektakl „Kamienie w kieszeniach” Sceny Graffiti z Lublina oraz statuetkę ufundowaną przez prezydenta Szczecina zdobył główną nagrodę – Grand Prix – tegorocznego 42. Przeglądu Teatrów Małych Form (PTMF) Kontrapunkt 2007, który zakończył się w niedzielę przed północą w Szczecinie.
Nagrodę ministra kultury dla najlepszego spektaklu przyznano przedstawieniu „Śmierć praktykanta” w reżyserii René Pollescha – Volksbühne im Prater z Berlina.
Nagrodą marszałka województwa zachodniopomorskiego uhonorowano zaś zespół aktorski z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy za spektakl „Osobisty Jezus”.
Niemiecki aktor Jörg Hartman z Berlina został wyróżniony Nagrodą Magnolii – Nagrodą Miasta Szczecina – za rolę w spektaklu „Produkt – Schaubühne am Lehniner Platz.
Indywidualnością Artystyczną Festiwalu uznano Małgorzatę Rożniatowską, którą nagrodzono za rolę Anity Szaniawskiej w spektaklu „Uwaga – złe psy!”. Aktorka, która wystąpiła z monodramem wystawionym przez Agencję Artystyczną GRAMI z Warszawy, otrzymała nagrodę im. Zygmunta Duczyńskiego (nieżyjącego twórcy szczecińskiego Teatru Kana).
Jury doceniło też Teatr Pieśń Kozła z Wrocławia za spektakl „Lacrimosa”.
Jurorzy zwrócili uwagę na wysoki poziom artystyczny i profesjonalną organizację festiwalu a poszerzenie jego formuły o prezentację teatrów niemieckich uznano za przełomowe wydarzenie w historii Kontrapunktu.
Festiwal, który 18 kwietnia zainaugurowało przedstawienie „Bóg Niżański” w realizacji Teatru Wierszalin z Supraśla, zakończył w niedzielę 22 kwietnia finałowy spektakl w reżyserii Anny Augustynowicz według sztuki Williama Szekspira „Miarka za miarkę”, wystawiony przez Teatr Powszechny im. Zygmunta Huebnera z Warszawy.
O Grand Prix rywalizowało dziesięć teatrów z całej Polski i trzy teatry niemieckie. Na tegoroczną edycję Kontrapunktu złożyło się 18 przedstawień - cztery z nich, w tym trzy startujące w części konkursowej, były propozycjami sceny teatralnej z Niemiec. Dwa z nich zostały zaprezentowane w Berlinie. Włączenie do konkursu niemieckich przedstawień to zupełna nowość Kontrapunktu. Z tego względu zrezygnowano z przyjętej od lat nazwy festiwalu jako przeglądu ogólnopolskiego.
PTMF to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Eksponuje najnowsze nurty i poszukiwania polskiego teatru, konfrontuje dokonania uznanych twórców z interesującymi eksperymentami początkujących artystów, prezentuje różnorodne języki teatralne. Przeglądowi towarzyszą wystawy, sympozja teatralne, happeningi, koncerty.
Po raz pierwszy festiwal odbył się w 1966 r. jako I Szczeciński Tydzień Teatralny. Przyjęta kilka lat temu nazwa Kontrapunkt oddaje charakter szczecińskich spotkań, zestawiających tradycyjne spektakle z przedstawieniami teatrów offowych.