Trwa ładowanie...

Konserwacja rękopisu Karola Wojtyły

Konserwacja rękopisu Karola WojtyłyŹródło: Inne
di4096u
di4096u

Zakończyły się zabiegi konserwatorskie rękopisu Brata naszego Boga Karola Wojtyły . Prace trwały prawie rok.

Oryginał dzieła, które jest własnością metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, został złożony w Archiwum Kapituły Katedralnej na Wawelu.

Brata naszego Boga to trzyaktowy dramat, nad którym Karol Wojtyła pracował przez 6 lat – od 1944 do 1950 r. Jego bohaterem jest brat Adam Chmielowski – artysta malarz, założyciel zgromadzenia albertynów, późniejszy święty, kanonizowany przez samego Jana Pawła II .

Rękopis powstał na cienkim i kruchym papierze przebitkowym, tekst został napisany niebieskim atramentem. Po latach papier był bardzo zakwaszony. Poszczególne strony miały wystrzępione, a niekiedy wykruszone brzegi, niektóre z nich ubytki. Uzupełniono je używając japońskiej bibułki. Papier odkwaszono w Klinice Papieru Biblioteki Jagiellońskiej. Bezpłatną konserwację przeprowadziła Ewa Pietrzak, konserwator papieru z Zamku Królewskiego na Wawelu.

– Ze względu na rodzaj papieru i barwnik atramentu, podatny na działanie np. wody, konserwacja była bardzo trudna. Pani Ewa Pietrzak zrobiła ją za darmo – powiedział ks. Grzegorz Ryś, dyrektor Archiwum Kapituły Katedralnej na Wawelu.

Jak zaznaczył, po każdej konserwacji, patrząc na uratowane rękopisy, ma uczucie szczęścia.
– W tym przypadku to uczucie szczęścia było może wyjątkowe, z racji osoby autora, rangi tekstu i trudności samych prac – mówił ks. Ryś.

Dyrektor archiwum zapowiedział, że zostanie wykonane faksymile (czyli dokładna kopia) dzieła, tak by mogło ono być pokazywane na wystawach.

di4096u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di4096u