Konkurs na opracowanie logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił w Warszawie szef tego resortu Kazimierz Michał Ujazdowski.
Jednocześnie wręczył laureatowi konkursu na logo Unii Europejskiej, Szymonowi Skrzypczakowi, nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do wzięcia udziału w konkursie minister zaprosił wszystkich studentów i tegorocznych absolwentów polskich szkół artystycznych. Warunki konkursu zostaną ogłoszone 6 listopada.
Zapytany o to, jak wyobraża sobie logo, Ujazdowski odrzekł, iż ma być ono komunikatywne i atrakcyjne – ale bardziej dostojne niż logo Unii. Minister tłumaczył, że logo ma odzwierciedlać charakter misji ministerstwa, wyrażać również pewien pietyzm wobec dziedzictwa kulturowego i tradycji państwowej. Szef resortu kultury zastrzegł przy tym, że dostojność symbolu nie może jednak oznaczać nudy czy braku dynamiki i komunikatywności.
Podczas spotkania minister kultury wręczył nagrodę specjalną Szymonowi Skrzypczakowi, który zwyciężył konkurs na logo Unii Europejskiej, pokonując 1,7 tys. konkurentów.
Jego projekt przedstawia słowo ‘Together’, którego każda litera ma inny kształt i barwę.
– Myślę, że nie ma zakątka Europy, gdzie nie rozumiano by słowa ‘Together’. Mamy widzieć, że każda litera jest inna, ale mimo tego zgodnie funkcjonują w jednym znaku o Unii Europejskiej – tłumaczył Skrzypczak dziennikarzom swój pomysł na symbol.
Skrzypczak dodał, że chciał zrobić coś zupełnie innego, niż wykorzystanie symboli bezpośrednio związanych z rocznicą podpisania Traktatu Rzymskiego.
– Logo nie zawiera pięćdziesiątki, nie ma tam unijnych gwiazdek ani literek EU – podkreślał.
Logo zostanie teraz przetłumaczone na 25 języków państw-członków UE.
Konkurs na ten znak ogłosiła w lipcu 2006 r. Komisja Europejska oraz inne instytucje UE z okazji 50-tej rocznicy podpisania Traktatu Rzymskiego w 1957 r. Konkurs skierowano do studentów sztuk plastycznych i wzornictwa z 25 krajów UE oraz Rumunii i Bułgarii.
Szymon Skrzypczak (ur. 1983) jest studentem Wydziału Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Swoje zainteresowania artystyczne skupia na wzornictwie graficznym, rysunku i rzeźbie.
W czasie spotkania Ujazdowski przekazał też, na ręce rektora Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, prof. Wojciecha Muellera, dyplom uznania dla studentki jego uczelni, Aleksandry Wołdańskiej. Wygrała ona unijny konkurs na plakat „Przełamywanie stereotypów”.