Kielce nie zbudują na razie pomnika Henrykowi Sienkiewiczowi . Jury konkursu architektoniczno-rzeźbiarskiego na opracowanie koncepcji monumentu pisarza nie przyznało pierwszej nagrody i nie zarekomendowało miastu projektu do realizacji.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski oświadczył w związku z tym we wtorek: „Nie poddajemy się, ten fragment miasta zagospodarujemy może w innej formule, niekoniecznie konkursowej. Nie można uraczyć Kielc czymś, z czego nie będą dumne”.
W opinii sądu konkursowego, żadna z 14 zgłoszonych prac nie spełnia kryteriów oceny i oczekiwań zamawiającego w stopniu pozwalającym na przyznanie I nagrody, związanej z wykonaniem kompleksowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji „Budowa pomnika Henryka Sienkiewicza wraz z zagospodarowaniem bezpośredniego otoczenia oraz realizacją rzeźby”.
Zwycięski projekt miał umożliwić godne uhonorowanie pisarza - patrona reprezentacyjnej ulicy Kielc. Zakładano, że jego pomnik i zagospodarowanie otoczenia monumentu pozwoli utworzyć nową silną dominantę przestrzenną w krajobrazie miasta.
Z najwyżej punktowanych prac wyłonione zostały przez jury konkursu dwie grupy projektów o podobnym poziomie walorów. Dlatego przyznano trzy równorzędne zespołowe nagrody drugie (po 6666 zł każda) oraz dwie równorzędne trzecie (po 5 tys. zł) - poinformował przewodniczący jury, artysta-rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Antoni Janusz Pastwa.
Laureatami drugich nagród zostali m.in. Jan Mazur z Warszawy, Stefan Dołsa z Krakowa i Robert Pigoń z Krakowa, natomiast trzecie przypadły Jerzemu Dobrzańskiemu z Rzeszowa i Karolowi Badynie z Krakowa.
* Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1900 roku w podkieleckim Oblęgorku dworek wraz z majątkiem* jako dar narodowy z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej. Od 51 lat mieści się tam muzeum pisarza.