Trwa ładowanie...

Konkurs na gadżet promujący polską kulturę rozstrzygnięty

Konkurs na gadżet promujący polską kulturę rozstrzygniętyŹródło: Inne
d34v7l8

Praca „Karabińczyki” otrzymała I nagrodę w konkursie Instytutu Adama Mickiewicza (IAM) na opracowanie projektu koncepcyjnego gadżetu promującego polską kulturę. Zwycięzcy otrzymają 15 tysięcy zł.

Członkini jury konkursu, prezes Fundacji Bęc Zmiana, Bogna Świątkowska przypomniała, że konkurs skierowany był do studentów i absolwentów wydziałów projektowania, architektury oraz kierunków artystycznych szkół wyższych. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu gadżetu promującego Polskę jako miejsca nowoczesnego i otwartego. Projekt miał wywoływać pozytywne skojarzenia z kulturą polską.

Zgłaszać można było dwa rodzaje prac - gadżet przeznaczony do szerokiej dystrybucji, głównie wśród młodych odbiorców oraz gadżet ekskluzywny, stworzony z myślą o wąskiej grupie międzynarodowych menedżerów i osób na kierowniczych stanowiskach.

Zwycięski projekt autorstwa Jana Jaworskiego, Magdy Kryńskiej i Grzegorza Sławińskiego to aluminiowa zawieszka, zbliżona w kształcie do konturów Polski, która może służyć jako breloczek, zawieszka na telefon komórkowy lub jako bransoletka.

d34v7l8

- To coś na pograniczu sztuki użytkowej i biżuterii - oceniła Świątkowska.

- Nagrodziliśmy projekt, który jest mały, lekki, kolorowy i nie narzucający się - tłumaczyła rzeczniczka IAM, Magdalena Mich.

II miejsce zajęli autorzy koncepcji projektu zatytułowanego „ĄĆĘŁŃÓŚŹŻ” - Katarzyna Molicka i Michał Sowa. Zaproponowali oni projekt prostokątnych spinek do mankietów (w drugiej wersji - znaczków przypinanych do ubrań), z polskimi znakami diakrytycznymi. Autorzy tej pracy otrzymają 10 tys. złotych.

„Rękawiczki Warm Welcome” to projekt gadżetu, który zajął III miejsce. Jego autorka - Marta Malesińska - dostanie 5,5 tys. zł. Zaprojektowała ona kolorowe rękawiczki, które mają pomóc w porozumiewaniu się w jęz. polskim. Na spodzie rękawiczek umieszczone mają być krótkie komunikaty w języku polskim np.: „Jak się masz?”, „Cześć”, „Na razie”, „Miło mi” itp.

d34v7l8

Przyznano także wyróżnienia, każde po 1500 zł.

Jedno z nich otrzymali Paweł Dadok i Joanna Madej, którzy stworzyli projekt klawiatury laptopa zawierający zaznaczone na biało i czerwono litery „P” i „L”, układające się w skrót „PL”. Kolejny wyróżniony projekt (autorstwa Justyny Fałdzińskiej) to praca „Pieczątki” - zestaw pieczątek z obrazkami kojarzącymi się z Polską, np. Pałacem Kultury i Nauki czy syrenką warszawską. Ostatni wyróżniony projekt, autorstwa Anny Aflut, to koszulka z nadrukiem mapy polski, której dekolt ma kształt konturów Polski.

Na konkurs nadesłano 150 projektów. Wśród nich znalazły się także m.in. zestaw samoprzylepnych polskich wąsów do wyboru (w zestawie znalazły się wąsy m.in. Adama Małysza, Lecha Wałęsy i Józefa Piłsudskiego), plastry na rany narodowe oraz figurka „SzopPieżWał”, która miała być połączeniem trzech Polaków - Fryderyka Chopina (głowa), Papieża Jana Pawła II (ręce i tułów) i Lecha Wałęsy (garnitur, w którym podpisywał porozumienie gdańskie).

Projekty nagrodzone trafią do produkcji, która ma rozpocząć się pod koniec roku. Zespół autorów zwycięskiej propozycji zostanie zaproszony do prac nad realizacją projektu.

d34v7l8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34v7l8