Polskie Towarzystwo Wydawców Książki wręczyło nagrody laureatom Konkursu Literackiego.
Zdaniem krytyków wygrały książki, które mogą być popularne dłużej niż przez jeden sezon.
W kategorii prozy laureatem został Michał Witkowski za opowiadającą o polskich homoseksualistach książkę Lubiewo . W kategorii eseju zwyciężyła Katarzyna Zimmerer za opartą na pamiętnikach mieszkańców krakowskiego getta książkę Zamordowany świat. Losy Żydów w Krakowie 1939-1945 . W poezji nagrodzono tomik Joanny Wajs Sprzedawcy kieszonkowych lusterek, a w kategorii literatury dla dzieci i młodzieży książkę Pawła Beręsewicza Co tam u Ciumków.
W konkursie brały udział książki wydane w latach 2004-2005, autorów mających w swoim dorobku nie więcej niż trzy publikacje w danej kategorii.
– Mieliśmy z czego wybierać. Książki, które nagrodziliśmy są wyjątkowe albo ze względu na język, jakim posługuje się autor – tak jest w przypadku Lubiewa Witkowskiego – albo tak jak w przypadku książki Zimmerer – ogromu pracy jaki włożyła w nią autorka – powiedział jeden z jurorów, krytyk literacki z UAM w Poznaniu prof. Piotr Śliwiński.
Dodał, że książki, które zostały nagrodzone to pozycje, które mają szansę przetrwać w polskiej literaturze i być czytane z zainteresowaniem także za kilka lat.
– Na rynku jest mnóstwo literatury, która opisuje społeczeństwo, sytuację polityczną. Tyle, że są to formy w wielu sytuacjach publicystyczne i choć zręcznie napisane żyją jeden sezon – mówił prof. Śliwiński.
Konkurs zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Promocja Czytelnictwa, ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.