Trwa ładowanie...

Konkurs im. Ryszarda Kapuścińskiego na reportaż o Nowej Hucie

Konkurs im. Ryszarda Kapuścińskiego na reportaż o Nowej HucieŹródło: AP
dgu08q9
dgu08q9

Ogólnopolski Konkurs na Reportaż im. Ryszarda Kapuścińskiego „Nowa Huta 1949-2009” ogłoszono w Krakowie. Konkurs odbywa się w ramach obchodów 60-lecia Nowej Huty. Honorowy patronat nad nim objęła żona zmarłego przed dwoma laty reportera - Alicja Kapuścińska.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty 30 września, w 54. rocznicę opublikowania przez Ryszarda Kapuścińskiego reportażu o Nowej Hucie, który zaważył na dalszym życiu autora, a nawet jego bohaterów.

30 września 1955 r. Kapuściński opublikował w „Sztandarze Młodych” reportaż To też jest prawda o Nowej Hucie, który otworzył mu drogę do kariery i zmienił oblicze robotniczej Nowej Huty. Młody reporter opisał prawdziwe warunki życia i pracy junaków budujących Nową Hutę. Reportaż wstrząsnął Polską Ludową, wymusił na władzach zmiany na lepsze i sprawił, że mieszkańcy Nowej Huty na nowo odzyskali odbieraną im godność.

dgu08q9

- Ten reportaż tak naprawdę otworzył drogę Ryszardowi Kapuścińskiemu na świat - powiedział na konferencji prasowej juror konkursu prof. Kazimierz Wolny-Zmorzyński z UJ, naukowo zajmujący się twórczością Kapuścińskiego .

- Kapuścińskiego , jako młodego dziennikarza „Sztandaru Młodych” wysłano do Nowej Huty, by zareagował na tekst Adama Ważyka Poemat dla dorosłych, w którym Ważyk zauważył nieprawidłowości przy budowie Nowej Huty. Wtedy bardzo dużo pisano z ogromnym entuzjazmem o tym, jak dobrze się tam dzieje. Adam Ważyk jako pierwszy zauważył, że tak nie jest. Młodego reportera wysłano tam tylko po to, żeby zakwestionował to, co w Poemacie dla dorosłych zostało wydrukowane - zauważył naukowiec.

- Kapuściński wierny zasadom - zawsze podkreślał, że jako reporter nie może pisać nieprawdy - napisał to, co zobaczył. Opisał niegodziwe warunki, w jakich żyli ludzie. (...) Lawiny już nie udało się zahamować, ale Kapuścińskiego chciano się najnormalniej pozbyć. Trudno go było odsunąć na boczny tor, do prowincjonalnej redakcji, więc dostał delegację do Chin - podsumował prof. Wolny-Zmorzyński.

Organizatorzy mają nadzieję, że konkurs zaowocuje odkrywczymi, dogłębnymi, fascynującymi reportażami, których autorzy, tak jak Kapuściński , dostrzegają więcej niż inni.

W zamierzeniu organizatorów, konkurs ma wyłonić autorów, którzy na nowo opiszą i odkryją starą - Nową Hutę w 60-lecie jej istnienia.

dgu08q9

W jury konkursu zasiadają m.in. Mariusz Szczygieł i Jacek Hugo Bader, reporterzy „Gazety Wyborczej”.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 30 września. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione reportaże zostaną opublikowane w wydaniu książkowym, w którym znajdzie się także reportaż Kapuścińskiego To też jest prawda o Nowej Hucie.

Organizator konkursu - Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie przyzna ponadto nagrody pieniężne, w wysokości 5, 4 i 3 tys. zł za trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienia w kwocie tys. zł.

Konkurs ma charakter otwarty, zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Reportaże nie mogą przekraczać siedmiu stron. Można je nadsyłać do 4 czerwca, na adres: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, 31-959 Kraków. Tam także można zasięgnąć szczegółowych informacji o konkursie i warunkach udziału.

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj