Trwa ładowanie...

Koniec świata baśni?

Koniec świata baśni?Źródło: Inne
d159a37
d159a37

O kondycji baśni we współczesnym świecie dyskutują uczestnicy III konferencji inspirowanej życiem i twórczością Johna R.R. Tolkiena , która rozpoczęła się w Głogowie. W tym roku hasłem przewodnim sympozjum jest pytanie „Koniec świata baśni?”.

Zaproszeni wykładowcy, wśród których są zarówno miłośnicy baśni jak i ci, którzy zajmują się tą tematyką zawodowo, w swoich wystąpieniach analizują ewolucję baśni na przestrzeni wieków, zastanawiają się, jakie potrzeby zaspokajają oraz jak wyglądają bajkowe postacie i czym charakteryzują się współczesne ekranizacje baśni.

Punktem wyjścia dla nas jest słynny wykład Tolkiena poświęcony tematyce baśni, którego główna teza sprowadza się do tego, że trudno sobie wyobrazić świat bez baśni – powiedział autor wykładu inauguracyjnego, Waldemar Hass. Podkreślił, że jego zdaniem żyjemy w erze antybajek, a przykładem na to są m.in. takie ekranizacje jak „Shrek”.

– Świat baśni i bajek nie przystaje do popkultury, bo mówi prawdę, a współczesna popkultura nie lubi prawdy. Ja kończę swój wykład apelem o to, aby młodzi ludzie nie mówili na oszustów 'bajarze', a gdy ktoś kłamie nie stwierdzali, że opowiada bajki – zaznaczył Hass.

d159a37

By jak najlepiej opowiedzieć o bajkach, jeden z wykładowców, dr Adama Olejniczak, przebrał się za... pszczołę.

– Chcę pokazać, jak bardzo zmienia się przekaz baśni, co jest wynikiem m.in.. tego, że dla młodego pokolenia baśń to film, a nie książka – zauważył Olejniczak.

Artur Telwikas mówił o baśni jako gatunku literackim.
– Mimo że bajki i baśnie towarzyszą ludziom od zawsze, to samo słowo oznaczające baśń w dzisiejszym rozumieniu jest w użytku od XVIII wieku, a w Polsce dopiero od XIX stulecia – powiedział Telwikas.

Rozważania zakończy dr Rafał Kochanowicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, znawca literatury dla dzieci i młodzieży, który opowie, jak powstały mity, baśnie, literatura fantasy, oraz co je łączy, a co dzieli.
– Wszystkie mają wspólny element - pokazują zawsze światy konkurencyjne wobec rzeczywistego, a w baśni to świat sprawiedliwości społecznej – uważa Kochanowicz.

Po konferencji jej uczestnicy wezmą udział w warsztatach „Quenejski dla opornych” czyli o języku elfickim, stworzonym przez Tolkiena . Pasjonat języka elfickiego, Michał Franczak, udowodni, że można się nim posługiwać, choć nie jest to łatwe.

Organizację III głogowskiej konferencji inspirowanej życiem i twórczością Tolkiena dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

d159a37
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d159a37