Trwa ładowanie...
białoruś
23-04-2010 13:50

Koniec czerwonego człowieka

Koniec czerwonego człowiekaŹródło: Inne
d37q5yw
d37q5yw

Wcześniej mieliśmy przymusową ideologię, a teraz mamy przymusową pustkę – o życiu na gruzach imperium opowiada białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz , od lat mieszkająca na Zachodzie.

Praca Swietłany Aleksijewicz to coś wyjątkowego, świadectwo jej wielkiej osobistej odwagi. Po ukończeniu Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego pożyczyła od czołowych białoruskich pisarzy – Bykaua, Bryla i Adamowicza – pięć tysięcy radzieckich rubli. My, jej przyjaciele, byliśmy w szoku. A ona wzięła na kilka lat urlop w redakcji, kupiła ciężki magnetofon szpulowy i ruszyła w drogę. Jeździła po całym Związku Radzieckim i nagrywała wspomnienia kobiet, które walczyły na froncie. Tak powstały książki, które były przełomem w literaturze wojennej: U wojny żenskoje lico (Wojna ma twarz kobiety) i Poslednije swidietieli (Ostatni świadkowie)
. Kolejna książka Aleksijewicz Ołowiane żołnierzyki była jeszcze bardziej niezwykła. By ją napisać, autorka wielokrotnie jeździła do Afganistanu. Nad Krzykiem Czarnobyla pracowała w skażonej strefie. Obecnie pisze Wriemia siekond-hend: koniec krasnogo
czełowieka
(Czas second-handu: koniec czerwonego człowieka) – o tym, co się dzieje z człowiekiem żyjącym na ruinach wielkiego imperium.

Przez tyle lat wysłuchujesz ludzkich spowiedzi, często tragicznych. Nie męczy cię ciągłe obcowanie z cudzym nieszczęściem?

* Swietłana Aleksijewicz*: Pewien niemiecki wydawca proponował mi wysokie honorarium – chciał, żebym napisała książkę o wojnie czeczeńskiej. Odmówiłam. W mojej pracy najważniejsze jest nie dotarcie do jakiegoś faktu, ale myśl: „jak OPISAĆ to, co dzieje się z człowiekiem, w imię czego to się z nim dzieje”. Wydaje mi się, że na świecie nie ma teraz idei, która warta byłaby ludzkiego życia.

Rozm. Jadwiga Jufierowa

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu „Forum”.

d37q5yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q5yw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj