Festiwal rozpocznie się w przyszłą środę 4 października i potrwa cztery dni.
Jak powiedział dyrektor festiwalu Janusz Opryński, w tegorocznej edycji festiwalu dominują zespoły teatralne z Polski, głównie niezależne.
– Polski teatr zmienia się w sposób dynamiczny. Cieszy szczególnie to, że artyści biorą jakby swoje losy artystyczne w swoje ręce i zakładają własne „przedsiębiorstwa teatralne” – powiedział Opryński.
„Stefcia Ćwiek w szponach życia” – spektakl według powieści Dubravki Ugresić w reż. Krystyny Jandy przedstawi na festiwalu Teatr Polonia. Laboratorium Dramatu z Warszawy pokaże przedstawienie pt. „O matko i córko” traktujący o skomplikowanych relacjach między matką i córką, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej.
Teatr Ósmego Dnia z Poznania przyjedzie z widowiskiem plenerowym „Czas matek” będącym próbą spojrzenie na tragiczną historię XX wieku oczyma kobiet. Studio Teatr Office Box (Podkowa Leśna k. Warszawy) pokaże spektakl „Super-Market” traktujący o problemach tzw. singli, czyli ludzi, którzy nie zakładają rodzin. Teatr Wytwórnia z Warszawy zaprezentuje „Kalimorfę” – przedstawienie o kolekcjonerze owadów, który porywa kobiety i próbuje je w sobie rozkochać.
Na lubelskim Dworcu Północnym „Zaryzykuj wszystko” Georga Walkera w reż. Grzegorza Jarzyny przedstawi zespół warszawskiego Teatru Rozmaitości. Na festiwalu wystąpi też m.in. Teatr im Heleny Modrzejewskiej z Legnicy, który pokaże spektakl „Osobisty Jezus”, a także Śląski Teatr Tańca z premierową prezentacją pt. „Poza Światem”.
Spektakl „Dok+Tor” powstały na podstawie monologu astrachańskiego chirurga, który wiele lat w skrajnie trudnych warunkach pracował w wiejskich szpitalach, zaprezentuje w Lublinie rosyjski Teatr Doc. Sztukę Samuela Becketta „Ostatnia taśma Krappa” pokaże Teatr Oyfn Veg z Danii, a meksykański Teatr Subito przywiezie na Konfrontacje surrealistyczny spektakl pt. „Artaud i jego podróże”. Ponadto wystąpią tancerz butoh Daisuke Yashimoto z Japonii oraz Teatr Tańca Nai-Ni Chen z Chin.
Prezentacjom teatralnym towarzyszyć będzie m.in. wystawa fotografii z poprzednich edycji festiwalu, koncert grupy Kolor Squad oraz spotkanie z Tadeuszem Gadaczem zatytułowane „Filozofia na ulicy”.