Trwa ładowanie...
wyspiański
23 kwietnia 2010, 13:41

Konferencja „Stanisław Wyspiański w labiryncie świata, myśli i sztuki”

Konferencja „Stanisław Wyspiański w labiryncie świata, myśli i sztuki”Źródło: Inne
d34mowr
d34mowr

*Twórczości literackiej i artystycznej Stanisława Wyspiańskiego poświęcona jest czterodniowa konferencja naukowa „ Stanisław Wyspiański w labiryncie świata, myśli i sztuki”, która w środę rozpoczęła się w Krakowie. * To jedno z wydarzeń Festiwalu Wyspiański 2007 zorganizowanego w 100. rocznicę śmierci artysty.

Jak powiedział dyrektor artystyczny Festiwalu Wyspiański 2007, dziekan Wydziału Polonistyki UJ prof. Jacek Popiel sesja naukowa ma ukazać wielostronność twórczość Wyspiańskiego . Do soboty specjaliści nie tylko z Polski mówić będą o dziełach literackich Wyspiańskiego , teatralnych inscenizacjach jego dramatów, o malarstwie i sztuce witrażowej i o odwołaniach do jego twórczości m.in. u Tadeusza Kantora i Jerzego Grotowskiego.

– Geniuszu Wyspiańskiego nie da się zamknąć w jakichś ustalonych formułach. To, co mnie najbardziej fascynuje, że jest to swoisty splot przeciwieństw. Przeciwieństw najlepiej widocznych w relacji tradycja-współczesność. Tradycja jest niezbędna, ale od razu zakłada konieczność buntu. Wyspiański ma w sobie najpełniejsza z możliwych form niezgody na to, aby cokolwiek ograniczało prawdziwego artystę – mówił prof. Popiel.

Zdaniem prof. Franciszka Ziejki Wyspiański to artysta, który odstawał od swojego pokolenia, miał odwagę mówić sobie współczesnym wiele gorzkich słów, artysta fenomen i jednocześnie zagadka.
– To człowiek, którego myśmy wciąż chyba nie rozpoznali. Można go czytać jako pisarza i myśliciela przełomu XIX i XX w., ale kiedy sięga się po jego dzieła dzisiaj, to właściwie znajduję, że jest to człowiek bardzo współczesny. Można by nieustająco cytować fragmenty z „Wyzwolenia”, „Kazimierza Wielkiego”, czy „Daniela” i okaże się, że to teksty, które dzisiaj mogą przemawiać do ludzi – uważa prof. Ziejka.

d34mowr

Zdaniem prof. Ziejki na twórczość Wyspiańskiego wpływ miała choroba i świadomość nieuchronnej śmierci. "Prawdopodobnie to sprawiło, że zwielokrotnił swoje moce twórcze. Wiedział, że nadejdzie moment, w którym nie będzie mógł się wypowiedzieć pędzlem i piórem" - mówił Ziejka. Organizatorami konferencji naukowej są: Wydział Polonistyki UJ, Polska Akademia Umiejętności i Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie. W czwartek obrady toczyć się będą w auli PAU, w piątek w ASP, a w sobotę ponownie na UJ.

Stanisław Wyspiański zmarł mając zaledwie 38 lat. Został pochowany w krypcie zasłużonych na krakowskiej Skałce. 28 listopada w 100-lecie śmierci artysty w kościele oo. paulinów odprawiona zostanie msza św., a wieczorem w Teatrze im. J. Słowackiego odbędzie się galowy spektakl "Zaduszki-Wyspiański", którego scenariusz powstał na podstawie listów, utworów poetyckich, wspomnień i inspiracji dramatami Wyspiańskiego .

W ramach Festiwalu Wyspiański 2007, którego koordynatorem jest Stowarzyszenie Międzynarodowe Sezony Teatralne i Baletowe w listopadzie i grudniu zaplanowano m.in. warsztaty dla młodych twórców europejskiego teatru poświecone interpretacji dzieł Wyspiańskiego, w Muzeum Narodowym wystawę „Stanisława Wyspiańskiego Teatr Ogromny” oraz ekspozycję pamiątek z pogrzebu artysty zatytułowaną „Sami złożycie stos”.

d34mowr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34mowr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj