Koncertem Josepha Malovany'ego rozpocznie się w niedzielę festiwal Warszawa Singera
Koncertem kantora Josepha Malovany'ego z Nowego Jorku oraz jego studentów i chóru kantorów Hasidic Cappella z Moskwy rozpocznie się w niedzielę IV edycja warszawskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.
Koncert rozpocznie się o godz. 17.30, w Synagodze im. Nożyków.
Malovany urodził się w Izraelu, jego ojciec pochodził z Polski, a matka była węgierską żydówką. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych wykonawców hebrajskiej muzyki liturgicznej. Zyskał nawet przydomek Pavarotti synagogi, lecz nie ogranicza się jedynie do śpiewu synagogalnego. W jego repertuarze znajdują się również utwory świeckie - oratoria, arie operowe, melodie neapolitańskie.
Od ponad 30 lat Joseph Malovany sprawuje funkcję kantora synagogi przy Piątej Alei w Nowym Jorku; jest też wykładowcą liturgii kantoralnej na nowojorskim Yeshiva University. Pełni także funkcję dziekana Akademii Muzyki Żydowskiej w Moskwie.
Malovany występował z najsłynniejszymi orkiestrami, nagrał kilkanaście płyt; jedna z nich - Modlę się – śpiewam została nagrana w Warszawie. W styczniu 2004 r. Joseph Malovany odebrał z rąk prezydenta Kwaśniewskiego Order Legii Honorowej.
Festiwal Warszawa Singera potrwa do 9 września. Wśród blisko stu festiwalowych wydarzeń, znajdą się m.in. premiery żydowskich filmów i spektakli, warsztaty tańca i kaligrafii hebrajskiej, koncerty i sesje naukowe oraz spacer po ulicy Próżnej i Placu Grzybowskim, które odzyskają w czasie festiwalu swój przedwojenny charakter i klimat.
Na Próżnej zostanie odtworzona żydowska ulica z kawiarenkami, małymi sklepikami; będą tam m.in. piekarnia, księgarnia, uliczne stragany, żydowska restauracja i zakłady rzemieślnicze z początku XX w. Na Placu Grzybowskim stanie scena - tzw. tancbuda, na której odbywać się będą m.in. koncerty muzyki klezmerskiej.
Pierwszym festiwalowym wydarzeniem ma być Rodzinny piknik z Singerem, który rozpocznie się w niedzielne południe na parkingu przed Synagogą im. Nożyków. Gołda Tencer i Maciej Kuroń będą gotować czulent, czyli żydowską potrawę obiadową. Wystąpi zespół Klezmer Orchestra; zaplanowano także warsztaty tańca żydowskiego, budowanie synagogi z klocków Lego oraz koszernego grilla.