Trwa ładowanie...
d14h0en

Komunikat MEN ws. lżejszych tornistrów

d14h0en
d14h0en

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje

Możliwość pozostawiania w szkole niektórych podręczników i przyborów szkolnych spowoduje zmniejszenie ciężaru uczniowskich tornistrów - to efekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, podpisanego przez ministrów edukacji narodowej oraz pracy i polityki społecznej.

Dotychczasowe rozporządzenie nie zawierało regulacji odnoszących się do problematyki związanej z obciążeniem ucznia podręcznikami i przyborami szkolnymi, czyli tzw. ciężkiego tornistra ucznia. Wprowadzony przepis gwarantuje uczniom - początkowo klas I szkoły podstawowej i gimnazjum - możliwość pozostawiania w szkole tych podręczników i przyborów szkolnych, które nie będą potrzebne w domu, obniżając tym samym wagę tego, co noszą w tornistrach.

Zapis pozostawia dyrektorom pełną swobodę sposobu jego realizacji, na przykład wykorzystanie części szafy znajdującej się aktualnie w pomieszczeniu, części szuflad w regale na pomoce szkolne, półek w szatni czy pojemników samodzielnie wykonanych przez uczniów. Szkoła powinna wygospodarować miejsce do pozostawienia niektórych podręczników i przyborów szkolnych, natomiast rozporządzenie nie nakłada obowiązku zakupu i zapewnienia uczniom konkretnych rodzajów szaf.

Zgodnie z nowymi przepisami, dyrektor szkoły lub placówki jest zobowiązany co najmniej raz w roku do przeprowadzenia kontroli w zakresie bezpieczeństwa i higieny w obiektach należących do placówki. Dotychczas obowiązujące przepisy nakładały na dyrektora obowiązek kontroli każdorazowo po przerwie w działalności szkoły lub placówki, trwającej co najmniej dwa tygodnie. Praktyka pokazała, że takie określenie częstotliwości kontroli jest nieracjonalne w stosunku do potrzeb. Ze względu na fakt, że bezpieczne i higieniczne warunki nauki zapewnia dyrektor szkoły lub placówki, to on powinien decydować o konieczności przeprowadzenia kontroli. Przepis nakazujący przeprowadzanie kontroli co najmniej raz w roku zwiększy ich efektywność i spowoduje, że będą przeprowadzane wówczas, kiedy zajdzie taka konieczność.

d14h0en

W rozporządzeniu zmieniono regulację dotyczącą planu zajęć dydaktyczno-wychowawczych, pozostawiając zasadę równomiernego obciążenia zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia. Z uwagi na treść nowej podstawy programowej, zmiana umożliwi dyrektorowi łączenie zajęć z tego samego przedmiotu, pozwalając w ten sposób na realizację różnych form ich organizacji - na przykład połączenie 2-3 godzin tego samego przedmiotu w celu przeprowadzenia lekcji w muzeum, lesie czy instytucji publicznej.

Rozporządzenie wchodzi w życie od 1 września 2009 roku.

d14h0en
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14h0en