Trwa ładowanie...
humor
15-11-2010 12:38

Komizm to poważna sprawa

Komizm to poważna sprawaŹródło: Thinkstock
d17vgqo
d17vgqo

Dzięki humorowi pisarze docierają do najgłębszych zakamarków ludzkiej natury, dlaczego więc nie traktujemy go poważnie? - pyta Howard Jacobson , tegoroczny laureat Nagrody Bookera.

Pokaż mi książkę, która nie jest komedią, a ja pokażę, że nie spełnia swojej roli. Najżywsze przejawy rozumu i humoru to coś, czego czytelnik powieści ma prawo po niej oczekiwać. Powieść narodziła się z niepokoju krytycznej inteligencji i w dodatku pośród wybuchów śmiechu.

– Z przyjemnością myślę o tym, że sztuka powieści przyszła na świat jako echo śmiechu Boga – powiedział Milan Kundera, odbierając w 1985 roku literacką Nagrodę Jerozolimską.
A skoro tak, to sformułowanie „powieść komiczna” jest tautologią. Jeśli pozostaniemy wierni formie, będziemy mówić jedynie o „powieściach” pełnych inteligencji i humoru.

Aby pomóc właścicielom księgarń dzielić książki na kategorie, możemy dopuścić istnienie podgatunków, dla których przygotowano osobne półki: powieści o rozdętej fabule i idiotycznym finale, powieści z pytaniem „Kto zabił?”, powieści, o których George Orwell we wspaniałej obronie Henry’ego Millera napisał, że są pełne „płaskich, rozważnych stwierdzeń i dialektów zasłyszanych w snack-barach”, czyli, krótko mówiąc, pozbawione radości życia jak anorektycy. Nie zapominajmy jednak, że są to anomalie.

Strach przed śmiesznością

Żaden czytelnik nie ośmieli się umniejszać przyjemności, jaką ktoś inny czerpie z czytania. Jednak w dzisiejszym świecie powieści mamy do czynienia ze strachem przed komedią – kiedy po raz ostatni widzieliście na okładce jakiejś poważnej książki słowo „śmieszna”, które miałoby was zachęcić do jej przeczytania? Miłośnicy powieści nie powinni się na to godzić. Nie chodzi nawet o to, że nie umiemy się śmiać. Komicy wygłaszający zabawne monologi na scenie są dziś bardziej popularni niż kiedykolwiek. Jeśli mowa o śmiechu, to musimy przyznać, że raczej śmiejemy się zbyt wiele.

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu „Forum”.

d17vgqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17vgqo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj