Trwa ładowanie...

Komisja senacka przyjęła uchwałę ws. roku Juliusza Słowackiego

Komisja senacka przyjęła uchwałę ws. roku Juliusza SłowackiegoŹródło: Inne
d2ndk2m
d2ndk2m

Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu jednogłośnie przyjęła we wtorek uchwałę Senatu RP w sprawie uczczenia pamięci Juliusza Słowackiego w 200. rocznicę urodzin oraz 160. rocznicę śmierci poety.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Jak przypomniała senator Janina Fetlińska (PiS), Juliusz Słowacki jest jednym z największych polskich poetów, wieszczów narodowych.
- Jego poezja bardzo wiele wniosła do naszej narodowej tożsamości, do naszego wykształcenia literackiego i kulturalnego - podkreśliła senator.

Według niej, dotychczas w Polsce nie organizowano zbyt wielu wydarzeń, które by uwieczniały jego postać, a 200. rocznica urodzin oraz 160. rocznica śmierci są godne uczczenia.

d2ndk2m

„Według poety najwyższe wartości to prostota, pokora i ofiara oraz patriotyzm przejawiający się w tworzeniu siebie doskonalszego po to, by godnie i mądrze wspomagać naród. (...) Utwory Juliusza Słowackiego stały się duchową inspiracją dla wielu pokoleń polskich twórców i Polaków walczących o niepodległość ojczyzny” - napisano w uchwale.

Senatorowie zaapelowali w niej również do środowisk wychowawczo-oświatowych i naukowych o popularyzowanie postaci i zasług Słowackiego - wielkiego Polaka, poety, wieszcza narodowego i patrioty.

Na zakończenie posiedzenia senator Piotr Andrzejewski (PiS) zwrócił uwagę, że uchwała została podjęta trochę późno, bo na zakończenie roku Słowackiego. Przypomniał też, że 15 grudnia Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu razem z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza organizuje konferencję pt.: „ Słowacki współczesny”, która ma być rodzajem podsumowania obchodów roku poświęconego poecie.

d2ndk2m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ndk2m