Z wnioskiem o włączenie do obecnego porządku obrad Sejmu projektów uchwał o ustanowieniu roku 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego oraz o uczczeniu 10. rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego wystąpiła przewodnicząca sejmowej komisji kultury i środków przekazu.
Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu posłowie przyjęli treść dwóch projektów uchwał.
Przewodnicząca komisji Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) podkreśliła, że wystąpiła do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego z wnioskiem o wprowadzenie obu projektów uchwał do obecnego porządku obrad Sejmu.
- Czas nas goni (...). Rok 2009 już trwa, a mu dopiero ogłaszamy go Rokiem Słowackiego - mówiła Śledzińska-Katarasińska.
Podczas wtorkowego posiedzenia komisji powrócił temat poprawki zgłoszonej w grudniu przez Jarosława Sellina (koło poselskie Polska XXI) do treści projektu uchwały.
Zaproponował on wówczas, aby do projektu uchwały wnieść poprawkę, informującą że Juliusz Słowacki nie jest jednym z trzech wielkich wieszczów (jak napisano w pierwszej wersji projektu), ale jednym z czterech. Według Sellina, obok Juliusza Słowackiego , Adama Mickiewicza oraz Zygmunta Krasińskiego , należy także umieścić Cypriana Norwida . Za poprawką Sellina głosowało siedmiu posłów, przeciw było sześciu.
Zastępca przewodniczącego komisji kultury Jerzy Fedorowicz (PO) poprosił o wycofanie sformułowania zaproponowanego przez Sellina.
- Chciałbym byśmy zostawili pierwotną wersję uchwały (...) Odbyłem szereg spotkań w Krakowie z profesorami uniwersytetu. Usłyszałem, że w tej sytuacji społeczeństwo mogłoby się domagać zmiany tego sformułowania na: jednego z pięciu wielkich wieszczów, myśląc o Wyspiańskim - mówił Fedorowicz.
Jarosław Sellin zgodził się na zmianę - jak powiedział - dla dobra sprawy i Słowackiego .
Ostatecznie zrezygnowano jednak całkowicie z określania Słowackiego mianem wieszcz. W treści projektu uchwały znalazł się zamiast tego zapis: „Niech Rok Słowackiego stanie się okazją do przypomnienia zasług, twórczości i postaci wielkiego polskiego twórcy romantycznego, jednego z tych, któremu Polska zawdzięcza przetrwanie duchowe i narodowe pod zaborami”.
W trakcie posiedzenia komisji przyjęto - po wprowadzeniu kilku skrótów i zmian redakcyjnych - treść uchwały w sprawie uczczenia 10. rocznicy śmierci reżysera, reformatora teatru - Jerzego Grotowskiego .
Jak napisano w treści uchwały: dokonania i refleksje Jerzego Grotowskiego otworzyły przed współczesną sztuką sceniczną nowe horyzonty, wpływając na rozwój teatru światowego, a jego oryginalne warsztaty ćwiczeń i treningów aktorskich stały się przedmiotem badań naukowych.