Trwa ładowanie...
Gdańsk
01-09-2010 17:13

Komiks o obronie Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 r.

Do księgarń trafił komiks wojenny Pierwsi w boju poświęcony bohaterskiej obronie Poczty Polskiej w Gdańsku 1 września 1939 r.

Komiks o obronie Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 r.Źródło: Inne
d4opcdz
d4opcdz

Do księgarń trafił komiks wojenny Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku poświęcony bohaterskiej obronie Poczty Polskiej w Gdańsku 1 września 1939 r.

Promocja wydawnictwa odbyła się w środę w historycznym budynku urzędu pocztowego w Gdańsku, mieszczącego Muzeum Poczty Polskiej, w 71. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

"Mamy nadzieję, że ten, adresowany głównie do młodego czytelnika, komiks będzie służył kultywowaniu pamięci o bohaterskiej obronie pocztowców i ich tragicznej ofierze dla Polski" - powiedział Witold Tkaczyk, właściciel poznańskiego wydawnictwa Zin Zin Press, które opublikowało Pierwszych w boju.

Liczący prawie 40 stron czarno-biały komiks uzupełniony został o kilkunastostronicowy materiał, ilustrowany m.in. zdjęciami, poświęcony historii polskiej placówki pocztowej w Gdańsku.

Autorem scenariusza Pierwszych w boju jest gdańszczanin Mariusz Wójtowicz-Podhorski, który był też twórcą wydanego sześć lat temu komiksu o bohaterskiej obronie Westerplatte we wrześniu 1939 r. Rysunki do komiksu wykonał grafik * Jacek Przybylski* z Bydgoszczy.

d4opcdz

Komiks Pierwsi w boju został wydany w nakładzie czterech tysięcy egzemplarzy. Mecenat nad publikacją objęła Poczta Polska SA.

Niemiecki atak na Pocztę Polską w Gdańsku rozpoczął się 1 września 1939 r. o godz. 4.45,
równocześnie z rozpoczęciem ostrzału polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein. Polscy pocztowcy odpierali natarcie wroga przez czternaście godzin. Budynek był ostrzeliwany m.in. przez ciężką artylerię. Aby zmusić obrońców do kapitulacji, hitlerowcy podpalili pocztę. Idącego z białą flagą dyrektora poczty Jana Michonia Niemcy zastrzelili i śmiertelnie poparzyli miotaczem ognia idącego za nim naczelnika urzędu. Kilku pocztowcom udało się uciec z budynku. Reszta została aresztowana, a ranni trafili do szpitala. 38 Polaków trafiło pod sąd polowy, oskarżeni za działania partyzanckie i skazani na karę śmierci. Wyrok wykonano 5 października 1939 r., ciało pochowano na terenie gdańskiej Zaspy.

We wrześniu 1979 r. z okazji 40. rocznicy bohaterskiej obrony placówki, przed siedzibą Poczty Polskiej w Gdańsku odsłonięto Pomnik Obrońców Poczty Polskiej, autorstwa krakowskich artystów Wincentego i Krystyny Kućmy.

d4opcdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4opcdz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj