Trwa ładowanie...
11-03-2011 14:19

Kolejny kryminał retro Wrońskiego z dawnym Lublinem w tle

Lublin w czasie wojny jest tłem najnowszego kryminału retro Marcina Wrońskiego pt. A na imię jej będzie Aniela.

Kolejny kryminał retro Wrońskiego z dawnym Lublinem w tleŹródło: "__wlasne
d16c87w
d16c87w

*Lublin w czasie wojny jest tłem najnowszego kryminału retro Marcina Wrońskiego pt. A na imię jej będzie Aniela. To już trzecia książka Wrońskiego , której akcja toczy się w dawnym Lublinie, a głównym bohaterem jest komisarz Maciejewski. *

"Ten kryminał jest rzeczywiście bardzo mocno osadzony w realiach tamtego okresu" - powiedział o najnowszej książce Wrońskiego historyk, wieloletni badacz dziejów Żydów w Lublinie i na Lubelszczyźnie Robert Kuwałek.

Kuwałek podczas czwartkowego spotkania promującego książkę przedstawił zdjęcia autentycznych miejsc, budynków i postaci żyjących w Lublinie, do których odwołał się w swojej powieści Wroński. "Musimy pamiętać, że ta okupacja ma swoje oblicze nie tylko martyrologiczne, ale ma swoje życie codzienne i w tym także ten półświatek kryminalny, który się pojawia na kartach tej książki" - dodał Kuwałek.

A na imię jej będzie Aniela jest trzecią powieścią z retrokryminalnego cyklu Marcina Wrońskiego . W poprzednich - Komisarz Maciejewski. Morderstwo pod cenzurą (2007) oraz Kino Venus (2008) - kryminalne historie i barwne postaci autor umieścił w Lublinie z lat 30-tych XX w., przedstawiając w nich historyczny już obraz miasta tamtego czasu.

d16c87w

Tym razem komisarz Maciejewski zajmuje się wyjaśnianiem sprawy zabójstw kobiet, a akcja powieści dzieje się w czasie wojny - miasto jest bombardowane, na jego obrzeżach (na Majdanku) hitlerowcy budują obóz koncentracyjny, żydowska dzielnica u stóp wzgórza zamkowego zamieniona zostaje w getto, kwitnie handel i szmuglowanie towarów.Maciejewski, aby móc prowadzić śledztwo, musi wstąpić do tzw. granatowej policji. Z tego powodu polskie podziemie uznaje go za zdrajcę i kolaboranta.

Jak mówi sam autor, historie kryminalne w cyklu o komisarzu Maciejewskim, to w istocie preteksty do szukania i zgłębiania przeszłości Lublina i tym samym własnych korzeni.Według Wrońskiego okres okupacji tego miasta jest w Lublinie bardzo mało znany i rozpoznany. *"Tutaj na przykład nie było żadnego niemieckiego porządku, tu były takie rządy mafijne" - zaznaczył. *

Według Kuwałka, cenna w książce Wrońskiego jest niejednoznaczność postaci żyjących w okresie okupacji. "Tak naprawdę wtedy - jak pisał Kazimierz Wyka - to było życie na niby. Ludzie w tej rzeczywistości nie zachowywali się normalnie i mieliśmy sytuacje, że bohater mógł stać się zwykłym mordercą, a zwykły morderca bohaterem" - powiedział.

Marcin Wroński , urodzony w 1972 r. w Lublinie, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, debiutował zbiorem opowiadań Udo Pani Nocy w 1992 r. Jest autorem m.in. zbioru opowiadań fantasy pt. Tfu, pluje Chlu! (2005) i powieści Wąż Marlo (2006) oraz współczesnej powieści Officium Secretum. Pies Pański (2010).

A na imię jej będzie Aniela ukazało się nakładem Wydawnictwa W.A.B . Wydawnictwo to wznowiło także poprzednie książki Wrońskiego z cyklu o komisarzu Maciejewskim.

d16c87w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16c87w