Trwa ładowanie...
poezja
23 kwietnia 2010, 13:28

Kolejne „Brunonalia” na cześć Jasieńskiego

Kolejne „Brunonalia” na cześć JasieńskiegoŹródło: Inne
d11puq7
d11puq7

W rodzinnym miasteczku Brunona Jasieńskiego – podsandomierskim Klimontowie – rozpoczęły się „Brunonalia”, czyli obchody rocznicy urodzin twórcy futuryzmu w literaturze polskiej.

– Uczestnicy imprezy przedkładają żywą sztukę ulicy nad dzieła w galeriach; nie boją się mówić głośno, gdy mają coś powiedzieć, nie mają też nic przeciw temu, by ich sztuka była nietrwała i wpisana w kontekst czasu i przestrzeni – powiedział Mieszko Banasiak, inicjator „Brunonaliów”, prezes Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Brunona Jasieńskiego.

W programie „Brunonaliów”, które potrwają do soboty, jest m.in.: budowa i odsłonięcie 10-metrowej wysokości futurorzeźby z desek, promocja pism Jasieńskiego, wieczory poezji, realizacja kilkunastominutowego filmu z udziałem dzieci, urządzona w witrynach sklepowych wystawa zdjęć mieszkańców Klimontowa oraz gry i zawody sportowe dla najmłodszych.

Finansowane przez lokalny samorząd „Brunonalia” są formą promocji Klimontowa. Wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Twórczości Brunona Jasieńskiego organizuje je od kilku lat Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych.

d11puq7

Bruno Jasieński (1901-1939, prawdziwe nazwisko Wiktor Bruno Zysman) był poetą, prozaikiem, dramatopisarzem i publicystą, urodził się i pracował w Klimontowie, a także w Krakowie, Paryżu i Moskwie. Był jednym z głównych twórców polskiego futuryzmu i autorem wypowiedzi programowych na jego temat. Jego najbardziej znane utwory to: Pieśń o głodzie, Nogi Izoldy Morgan, Słowo o Jakubie Szeli, Palę Paryż i Bal manekinów.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj