Kolaże Wisławy Szymborskiej
2. rocznica śmierci noblistki
Wystawę 270 kolaży Wisławy Szymborskiej zaprezentowano w sobotę w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK). Podczas spotkania, zorganizowanego z okazji drugiej rocznicy śmierci poetki, wyświetlono także film dokumentalny Larsa Helandera o noblistce. Jak poinformowała dyrektor MOCAK-u i kurator wystawy Anna Maria Potocka, ekspozycja, która oficjalnie zostanie otwarta 13 lutego, jest próbą rozszerzenia obrazu artystycznego Wisławy Szymborskiej.
Wystawę 270 kolaży Wisławy Szymborskiej zaprezentowano w sobotę w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK). Podczas spotkania, zorganizowanego z okazji drugiej rocznicy śmierci poetki, wyświetlono także film dokumentalny Larsa Helandera o noblistce.
Jak poinformowała dyrektor MOCAK-u i kurator wystawy Anna Maria Potocka, ekspozycja, która oficjalnie zostanie otwarta 13 lutego, jest próbą rozszerzenia obrazu artystycznego Wisławy Szymborskiej.
"Na twórczość poetki składają się trzy obszary: poezja poważna, poezja niepoważna i wyklejanki, czyli sztuka wizualna. Ten zespół określa osobowość twórczą Szymborskiej. Nie sugerujemy, że każdy z tych obszarów ma taki sam poziom +genialności+, niemniej uważamy, że interpretowanie tej twórczości wybiórczo sprawia, że obraz osoby, jaki się z niej wyłania, jest niepełny i w pewnym sensie nieprawdziwy" - podkreśliła.
Podczas spotkania zaprezentowano krótki film, nakręcony przez sekretarza Wisławy Szymborskiej Michała Rusinka "z powodu kupna amatorskiej kamery wideo". Z filmu wynikało, że własne kolaże, które Szybmorska nazywała wyklejankami, wydrukowane w książce "Rymowanki dla dużych dzieci" (wyd. a5) bardzo się jej podobały.