Trwa ładowanie...

„Kodeks synajski” scalony online

„Kodeks synajski” scalony onlineŹródło: http://www.codexsinaiticus.org/
d37q5yw
d37q5yw

Spisany ponad 1600 lat temu „Kodeks synajski” - tłumaczenie na grekę Pisma św. - został w poniedziałek w całości umieszczony w internecie – poinformowałan Biblioteka Brytyjska w Londynie. Karty tego najstarszego greckiego manuskryptu Biblii przechowywane są w czterech bibliotekach.

Kodeks spisało na welinowych kartach, po obu stronach, czterech skrybów w połowie IV wieku, kiedy chrześcijaństwo zostało już uznane za religię państwową przez Konstantyna Wielkiego (324).

Wiadomo również, że cesarz nakazał wykonanie 50 kopii Biblii dla planowanych w Konstantynopolu kościołów. Niewykluczone, że „Kodeks synajski” jest jedną z tych Biblii.

- Kodeks synajski jest jednym z największych spisanych skarbów świata. Jest on, jak można zasadnie dowodzić, najstarszą wielką oprawną księgą, jaka przetrwała - powiedział szef działu rękopisów British Library Scot McKendrick.

McKendrick dodał, że karty kodeksu mają 380 mm wysokości i 345 mm szerokości. Tekst, zapisywany w czterech kolumnach atramentem czarnym i brązowym, zawiera liczne poprawki i dopiski.

d37q5yw

Według niego „Kodeks synajski” oznacza zdecydowany triumf oprawnych, zszywanych kodeksów nad papirusowymi zwojami.

Tłumaczenie zajmowało około 1400 kart; do naszych czasów dotrwało 800, z pełnym tekstem czterech Ewangelii i dołączonymi tekstami Listu Barnaby oraz Pasterza Hermasa, które w pierwszych wiekach chrześcijaństwa zaliczano do kanonu, oraz połową Starego Testamentu.

Najwięcej kart Kodeksu (347) znajduje się w Bibliotece Brytyjskiej, w bibliotece uniwersyteckiej w Lipsku - 43, a kilkanaście kart w bibliotece klasztoru św. Katarzyny na Synaju, gdzie zabytek ten odnalazł w XIX wieku niemiecki uczony z Lipska Konstantin von Tischendorf, i część fragmentów w Petersburgu.

Biblioteki porozumiały się cztery lata temu, by umieścić całość Kodeksu w internecie, umożliwiając w ten sposób badania nad nim uczonym z całego świata.

Kodeks Synajski dostępny jest w wysokiej rozdzielczości pod adresem www.codexsinaiticus.org wraz z tłumaczeniami na grekę nowożytną, częściowo na angielski, oraz fragmentarycznie na niemiecki.

d37q5yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q5yw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj